Rekabetçi Fortnite Geliştirme Durumu - 2. Bölüm

31.01.2019
Yazar: Fortnite Ekibi

Selam Fortnite’çılar,

Rekabetçi Fortnite serisinin ikinci bölümüyle karşınızdayız. Yeni gelişmeleri, 2019’un devamında yapmayı planladığımız şeyleri ve çok daha fazlasını sizlerle paylaşmaya geldik.

Resmi Fortnite Yarışması 

Fortnite’ın rekabetçi vizyonu, rekabetçi oyunları herkes tarafından oynanabilir yapmak. Bu da oluşturulmuş rekabet ortamına daha fazla oyun modunun, tarzının ve biçimin dahil edilmesi anlamına geliyor. Rekabetçi Fortnite’ın odağını ve tanımını genişletirken bir yandan da Fortnite’ın tüm oyun modlarındaki olağandışı yetenekleri ve çeşitli oynayış becerilerini ön plana çıkarmak istiyoruz.

Araçlar ve Yakında Eklenecek Özellikler

Rekabet Ekosistemi

Oyun içi turnuva sistemimiz ödüllü turnuvaları büyük oyuncu gruplarıyla bir araya getirmemize olanak tanıyor. Dahil edemediğimiz bölgeleri de turnuvalara eklemek istiyoruz. Winter Royale turnuvası, oyun içi turnuva sistemi üzerinden düzenlendi ve iki günlük elemeler sırasında Kuzey Amerika ve Avrupa’daki dokuz milyondan fazla oyuncuya katılım fırsatı sundu. Kısa süre önce yeni arkayüz sıralama sistemimizin çeşitli parçalarını tanıtmıştık. Bu sistem sayesinde etkinlikler sırasında görünecek oyun içi sıralamalar ve birden fazla raunt içeren turnuvalar gibi yeni özellikler ekleyebileceğiz. Bu sistem ayrıca rekabeti taze ve heyecanlı tutan çok çeşitli etkinlikler düzenlememize imkân tanıyacak.

Güncellemelerle sisteme eklenen şeylerden birisi de rozet kazanarak veya eleme raundunda yüksek bir sıralamaya yerleşerek turnuvanın bir sonraki aşamasına yükselebilmek olacak. Hatta rozet kazanacak kadar başarılı oyuncular, sadece rozeti olan oyunculara özel yeni turnuvalara katılma hakkı kazanacak.  Önümüzdeki aylarda, her yetenek düzeyinden oyuncuya hitap eden en eğlenceli ve heyecan verici etkinliklerin neler olabileceğini görmek için farklı yaklaşımlar ve yukarıda bahsettiğimiz araçların kullanıldığı etkinlik türleri üzerinde testler yapacağız. 

2019 yılı boyunca bir dizi yüksek kaliteli üçüncü parti turnuva organizasyonunu da destekleyeceğiz. Yılbaşından beri Australian Open, Katowice’deki ESL, ggCircuit ve birkaç yerel etkinlik organizatörüyle anlaştık. Topluluk araçlarımızı geliştirmek ve kusursuzlaştırmak için çalışmaya devam ettikçe birbirinden farklı etkinlikler düzenleyecek yeni partnerler bulmak için de sabırsızlanıyoruz. Etkinlik organizatörleriyle işbirliği yapıp yıl boyunca heyecan verici yarışmalar düzenlemelerini sağlayarak Fortnite oyuncularına dünyanın her yerinde yarışma imkânı tanımayı umuyoruz.

Seyirciler ve Canlı Yayın

2019’da düzenlenmesi planlanan büyük etkinliklerde kullanacağımız temel özellikleri oturttuk. Artık fiziksel ve çevrimiçi etkinlikleri canlı olarak yayınlama imkânına sahibiz. Ayrıca seyirci modu istemcisinden de sıralama ekranlarına ve hâlâ kullanmakta olduğumuz farklı harita görünümlerine bakılabiliyor. 

Bu yılın erken safhalarında seyirci istemcisiyle yeni çevrimiçi turnuva sistemini birleştirmek önceliğimiz olacak. Fortnite Dünya Kupası yaklaşırken, öne çıkan oyuncuların marifetlerini vurgulamaya yardımcı olacak araçlara sahip olmanın önemli olduğuna inanıyoruz.

Yayın gösterge panelini geliştirmeye devam edeceğiz. İstatistik ve analiz araçlarımızla birlikte ekleyeceğimiz yeni özelliklerin de yardımıyla bir oyuncunun birden fazla maç ve turnuva boyunca yaşadığı maceraları anlatabileceğiz. Yayın gösterge panelinde görünmesi gereken en önemli bilgilerin neler olduğunu ve bu bilgileri rekabetçi Fortnite maçlarının seyircilerine sunmanın en iyi yolunu araştırmaya devam ediyoruz.

Broadcast1.png

Broadcast2.png

Hileye Karşı Önlemler

Hileye karşı sıfır hoşgörü politikamız hâlâ devam ediyor. Hile yapmaya çalışan oyuncular diskalifiye olacak ve Fortnite’tan kalıcı olarak uzaklaştırılacak.

Fortnite Dünya Kupası başlamadan önce, turnuva sistemimizi ilave güvenlik katmanlarıyla güçlendirecek yeni özellikler eklemeye çalışıyoruz. Yarışmalarımıza katılmak için arka planda yeni şartlar getirdik. Ayrıca hilecileri yarışmanın dışında tutmak için katılım çıtasını yükseltecek ilave şartları araştırmaya devam ediyoruz. Ayrıca denetim ekibimizin kısa süre içinde inceleme yapmasını ve hilecilere karşı hızla harekete geçmesini sağlayan oyun içi raporlama sistemimizde kısa süre önce önemli iyileştirmeler yaptık.

İstatistikler

Önceden de bahsettiğimiz gibi, sıralama tablosu özelliğinin eklenmesine çok az kaldı ve bu özellik oyun içi turnuvalarda da kullanılabilecek. Ayrıca, turnuvalardaki avlama performansınıza kıyasla sıralamadaki performansınızı gösteren maç özetleri de bulunacak. Rekabetçi oyunlardaki performansınız hakkında sizleri bilgilendirmek için istatistikleri kullanmak, oyun içi performansınızı iyileştirmek için harika bir araç olabilir. Ayrıca bu önemli bilgileri toplamaya devam etmeyi biz de istiyoruz. 

Canlı yayınlar sırasında doğru ve tam zamanlı istatistikler göstererek resmi yarışmaların seyir zevkini katlayabiliriz. Geçen yılın büyük bir kısmında, genel puan durumu ya da bir yarışmacının farklı maçlarda gösterdiği performans gibi önemli bilgileri paylaşma hızımızdan memnun kalmadık. Şu anda, yayın ekibimize gerçek zamanlı istatistik bilgilerini sağlarken geçen süreyi makul bir hale getirmek amacıyla yayın grafiklerini güncellemek için gereken süreyi azaltmaya çalışıyoruz. Ayrıca maç sunucularımızın oyuncular hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasına ve böylece yarışmalar süresince daha güzel bir maç deneyimi sunmasına yardımcı olmak için takip ettiğimiz istatistik çeşitlerini de arttırdık. Maç sunucuları bir noktada gerçek zamanlı puanlamayı kullanarak bir oyuncunun bir yarışmada nerede olduğunu her zaman bilecekler.

Dereceli Maçlar

Oyun içi turnuva sistemini geliştirirken dereceli oyunlardaki en başarılı unsurları iyileştirip bünyesine katarak geleneksel sıralama sisteminin evrim geçirmiş hali olmasını amaçladık. Rekabete farklı pencerelerden odaklanarak oyuncuların performanslarını yüceltiyor, etkinlikler sırasında topluluk faaliyetlerini destekliyor ve tüm beceri seviyelerinde mümkün olan en yüksek kalitede eşleştirmeler yapabiliyoruz. Daha fazla oyuncuyu dahil etmek için gelecekteki turnuva programlarını rotasyonlu olarak veya çakışmayacak şekilde düzenlemenin yollarını arayacağız.

Gelecek haftalarda rekabetçi Fortnite ve Fortnite Dünya Kupası hakkında daha fazla bilgi edinmek için takipte kalın.