Fortnite

Sesja pytań i odpowiedzi na temat trybu kreatywnego 29.03.2019

29.03.2019
Przez: Twórcy Fortnite
Czołem wszystkim!

Niedawno zorganizowaliśmy sesję pytań i odpowiedzi na subreddicie trybu kreatywnego Fortnite. Poniżej znajdziecie wszystkie informacje, jakimi się podzieliliśmy. Jeśli chcecie przejść do oryginalnej strony, kliknijcie tutaj.

Twórcy uczestniczący w sesji
 • ZooKeeperZak – dyrektor ds. rozwoju trybu kreatywnego
 • avgulotta – producent
 • DarkVeil – główny programista
Przejdźmy do pytań!

P: Czy dodacie kiedyś teleporty w szczelinach, jak te w Płaczącej Puszczy?
O: Tak! Jeszcze nie wiadomo kiedy, ponieważ nasza lista ulega zmianie na podstawie wielu czynników. Jeśli twórcy tacy jak ty będą reagować entuzjastycznie na potencjalne nowe funkcje, będziemy bardziej skłonni do ich szybkiego wprowadzenia.

P: Czy pojawi się możliwość zmiany elementów w szafce podczas meczu w trybie kreatywnym?
O: Bardzo chcemy tej opcji! To jednak nie takie proste, ponieważ interfejs szafki wymaga trochę pracy z naszej strony, zanim będzie można przyzwać go w trakcie sesji kreatywnej. Jest to związane przede wszystkim z wydajnością i pamięcią, a także z pierwotnym projektem systemu menu w grze. Rozważamy, jak się za to zabrać. Co sądzicie o tym, żeby na początek wprowadzić interfejs innego rodzaju, podobny do wyskakującego okienka szybkiego wyboru stroju?

P: Czy zostaną dodane własne automaty do sprzedaży przedmiotów i tyrolki??
O: Automaty – tak! Tyrolki raczej nie, ponieważ wiążą się one z szeregiem konkretnych wymagań dotyczących rozgrywki i ustawień, z którymi trudno byłoby się uporać. Skupiamy się raczej na obiektach takich jak własne automaty do sprzedaży i inne urządzenia, które można wykorzystać na różne sposoby przy tworzeniu gier.

P: Zamierzacie wprowadzić edytor terenu i efekty pogodowe?
A: Chcieliśmy wprowadzić narzędzia do edycji terenu już na samym początku, ale to dosyć duże przedsięwzięcie. Jednym z naszych celów jest zapewnienie wam narzędzi, które pozwalają na tworzenie światów takiej samej jakości, jak te tworzone przez Epic. System tworzenia terenu w Fortnite jest tak naprawdę dosyć skomplikowany i ciągle zastanawiamy się, w jaki sposób przenieść go do trybu kreatywnego.
Efekty pogodowe byłyby super! Będziemy przyglądać się temu, jak i innym rozwiązaniom, które pozwoliłyby na nadanie waszym wyspom bardziej indywidualnego wyglądu.'
P: Mam pytanie dotyczące niedawnej zmiany w aktualizacji 8.20. Czy możliwe jest cofnięcie zmian związanych z oświetleniem wprowadzonych w trybie kreatywnym?
A: Widzieliśmy różne doniesienia na temat niespójności związanych z oświetleniem. To były nieoczekiwane zmiany. Przyglądamy się temu problemowi. Przepraszamy!

P: Myśleliście o turniejach w trybie kreatywnym, które polegałyby na tym, że ogłaszany jest motyw, a gracze mają ograniczony czas na budowę i nadesłanie mapy?
A: Właśnie zrobiliśmy coś takiego, organizując pierwszy konkurs Zrób nam tryb https://www.epicgames.com/fortnite/pl/news/ltm-creator-contest

P: Czy stworzycie program, który pozwoliłby opublikować wyspę BEZ konieczności uczestnictwa w programie Wesprzyj Twórcę?
O: Pracujemy nad rozwiązaniem, które to umożliwi. Musimy mieć pewność, że udostępniana w ten sposób zawartość będzie odpowiednia dla odbiorców. Jesteśmy jeszcze daleko od wprowadzenia takiego rozwiązania.

P: Chcielibyście uchylić rąbka tajemnicy na temat jakiejś nowości, której nie możecie jeszcze oficjalnie ogłosić?
O: Wybór wielu obiektów!

P: Jakie było największe wyzwanie/przeszkoda techniczna w trakcie tworzenia trybu kreatywnego?
O: Musieliśmy się zmierzyć z wieloma ogromnymi technicznymi wyzwaniami, ale wyróżniłbym trzy:

Wiele „wysp” naraz. Fortnite (a właściwie silnik Unreal Engine) w zasadzie nie jest zaprojektowane z myślą o wielu grach działających w tym samym czasie, asynchronicznie, na tym samym serwerze! Zależało nam, aby w trybie kreatywnym udostępniać twórcom wspólną przestrzeń, w której mogą posiadać i kontrolować swoje własne wyspy i gry, a także razem przenosić graczy na serwerach, aby umożliwić im interakcje i współpracę z innymi. Potrzebne były intensywne prace techniczne, aby pełne gry mogły działać niezależnie od siebie podczas tej samej nadrzędnej sesji na serwerze. Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu i cieszymy się na myśl o dalszym rozwijaniu tego założenia.

Złamanie wszystkich zasad dotyczących wczytywania zawartości świata dla graczy. W Battle Royale elementy świata przetwarzamy offline, aby mieć pewność, że będzie dało się wczytać ja bardzo szybko na wszystkich platformach, gdy poruszacie się po całym świecie. W trybie kreatywnym możecie pojawić na wyspie znajomego, gdy jest ona ciągle w budowie, i nie ma możliwości przeprowadzenia optymalizacji. Zamiast wczytywać z fizycznych nośników po prostu pobieramy graczom zawartość, gdy się przemieszczają, i staramy się zapewnić im wysoką jakość tego doświadczenia. Z całym procesem łączy się więcej wyzwań, ale jest z tym lepiej z wersji na wersję.

Pełna współpraca przy edycji wysp. Ciekawym wyzwaniem było z pewnością zgranie z Fortnite narzędzi związanym ze Smartfonem. Umożliwienie 16 graczom budowania na tej samej wspólnej przestrzeni w taki sposób, żeby cały czas widzieli, co robią inni, było dosyć trudne!

P: Zastanawialiście się nad udostępnieniem większej liczby wysp albo większej pamięci, powyżej 50 000?
O: Będziemy stale dodawać nowe wyspy w kolejnych aktualizacjach. Pracujemy również nad ulepszeniem sposobu, w jaki zarządzacie swoimi wyspami. Będziecie mogli zmieniać im nazwy, zapisywać kopie i mieć dużo więcej zapisanych wysp niż obecnie. Wkrótce zdradzimy więcej na ten temat!

Jeśli chodzi o pamięć, istnieją pewne istotne ograniczenia. Chcemy, żeby wasze dzieła sprawnie działały na wszystkich platformach, na których dostępne jest Fortnite. Budżet pamięci zapobiega zawieszaniu się gry. Ciekawsze ograniczenie związane jest z serwerem Fortnite. W Battle Royale mamy tysiące budowli, rekwizytów i pojazdów, ale na serwerze trybu kreatywnego możemy mieć o setki tysiące obiektów więcej wczytywanych i zasymulowanych na serwerze. Te wyspy są w całości dynamiczne, więc żadna „optymalizacja offline” nie jest możliwa.

To właściwie nowy problem w Fortnite (i w mniejszym stopniu w Unreal Engine!). Pracujemy nad optymalizacją serwerów. Pewnie zauważyliście, że wyspy w trybie kreatywnym wczytują się dużo szybciej niż kiedyś. Prace nad optymalizacją będą kontynuowane, a w ich trakcie rozważymy na nowo limit pamięci.

P: Czy możecie szczegółowo wyjaśnić, na czym polega trudność dodania wszystkich broni i przedmiotów do trybu kreatywnego?
O: Przedmioty mogą mieć wiele nieoczekiwanych interakcji z innymi przedmiotami, co może prowadzić do poważnych błędów. Przykładowo, Infinity Blade usuwa cały ekwipunek, a Smartfon jest obecnie przedmiotem specjalnym w ekwipunku. Zatem żeby udostępnić Infinity Blade w trybie kreatywnym, musieliśmy dodać niestandardowy kod, który naprawił ten błąd i nie pozbawił twórcy dostępu do funkcjonalności przy próbie użycia tego przedmiotu. Podobne problemy wiążą się z plecakiem odrzutowym i też musimy je rozwiązać. Inne przedmioty po prostu już nie istnieją, np. epicka strzelba taktyczna, która została zastąpiona rzadką strzelbą taktyczną. Z niektórymi przedmiotami wiążą się ograniczenia licencyjne. Jest tak np. z Infinity Gauntlet, która może być dostępna tylko w wybranych okresach, co nie zgrywa się dobrze z trwałym charakterem waszych dzieł. Każdy przedmiot ma inny poziom złożoności, z którym trzeba się uporać, by mógł sprawnie funkcjonować w trybie kreatywnym. Podobnie jak z innymi fantastycznymi rzeczami, które chcemy wprowadzić do gry, musimy ustalać ich priorytety w kontekście pozostałych pozycji na naszej liście.

P: Czy pojawi się możliwość łatwiejszego wyszukiwania graczy do sesji w trybie kreatywnym? Czy sesje publiczne będą dostępne w przeglądarce serwerów?
O: To dla nas niezwykle ważna sprawa. Wraz ze startem sezonu 8 zwiększyliśmy liczbę graczy na placu zabaw do 16 i umożliwiliśmy uzupełnianie graczy w centrum na wyróżnionych wyspach z trybu kreatywnego. To tylko jeden z wielu dużych kroków, które mają ułatwić grę z innymi graczami. Będziemy pewnie wprowadzać kolejne wersje funkcji dzielenia się zawartością i odkryć. Ciągle nad tym pracujemy i wasze opinie są bardzo przydatne.

P:  Czy dostaniemy kiedyś gotowce starych lokacji, których nie ma już w Battle Royale?
A: Jeśli chodzi o możliwość dodania nowych gotowców, nie ma takich, które w ogóle wykluczamy. W przyszłości na pewno zobaczycie więcej gotowców starych ciekawych miejsc. Cieszymy się również, że wprowadzimy rekwizyty i pola budowli, które pozwolą na uzyskanie bardziej wyrazistego stylu gier.

P: Opowiedzcie – ze szczegółami lub bez – jak powstał tryb kreatywny? Kiedy pomysł pojawił się po raz pierwszy i kiedy rozpoczęły się prace nad jego wdrożeniem?
O: Epic zawsze myślał o wprowadzeniu trybu kreatywnego w jakiejś formie. We wrześniu zeszłego roku kilka osób z zespołu zasiadło wspólnie do tworzenia zarysu tego trybu. Zebraliśmy się wokół tego pomysłu, stworzyliśmy zespół i w sześć tygodni opracowaliśmy pierwszą wersję trybu kreatywnego.

P: Czy zamierzacie dodać więcej gotowców Durrr Burgerowni? O: Durr Burgerownia i parę innych ciekawych miejsc z Fortnite są na naszej liście.

P:
 1. Czy planujecie umożliwić twórcom edycję WSZYSTKICH uprzednio opublikowanych map? Nawet jeśli dana wyspa została przywrócona do stanu pierwotnego?
 2. Niedawno wysłałem mapę w formule Każdy na każdego. Czy ograniczam moje szanse na wyróżnienie projektu, nie wprowadzając bardziej charakterystycznego elementu rozgrywki? (Po sukcesie mojej minimapy, Compact Combat, założyłem, że nie muszę tego robić, ale teraz dały mi do myślenia nowe zasady dopuszczania prac).
 3. Czy mapa może zostać wyróżniona, jeśli została opublikowana i ma kod, ale wyspa, na której się znajduje, została od tego czasu przywrócona/zresetowana?
 4. Czy planujecie wprowadzić STATYSTYKI TWÓRCÓW? (Najczęściej odwiedzane wyspy, czas gry itp.).
 5. Czy planujecie wprowadzić wspólne wynagrodzenie dla twórców pracujących razem?
 6. Budowanie niszczy WSZYSTKIE rekwizyty. Takie było założenie projektowe czy planujecie to zmienić?
O:
 1. Nie. Ale planujemy wprowadzić bardziej elastyczny system tworzenia wysp i możliwość wielokrotnego publikowania tej samej wyspy na tym samym kodzie.
 2. Staramy się wyróżniać te mapy, które nadają się do grania. To może być dowolny typ gry, ważne tylko, żeby fajnie było w nią grać ze znajomymi.
 3. Tak.
 4. Tak, ale musimy jeszcze zastanowić się nad szczegółami. Statystyki dla twórców to świetny pomysł i chętnie go zrealizujemy.
 5. Tak, pracujemy nad strategią, która pozwoli na wspólne wynagradzanie twórców. To dużo pracy, więc zajmie nam trochę czasu.
 6. To założenie projektowe stworzone do BR. Obecnie rozważamy, jak można je zmodyfikować w trybie kreatywnym. Myślimy o tym.
P: Czy jest szansa, że pojawi się możliwość kontrolowania grawitacji w konkretnych miejscach na mapie?
O: Tak.

P: Czy planujecie wprowadzić możliwość włączenia podwójnej pompki?
O: Raczej nie. Zobaczymy, jakie opcje uda nam się wprowadzić, kiedy będziemy pracować nad umożliwieniem twórcom modyfikowania statystyk broni.

P: Czy umożliwicie właściwe wykorzystywanie narzędzi Smartfona na głównej wyspie?
A: Chcielibyśmy bardzo, żeby narzędzia Smartfona były dostępne na głównej wyspie BR. Byłoby super móc przerobić mapę BR! Wiąże się z tym jednak wiele wyzwań technicznych, więc nie wiemy jeszcze, kiedy wprowadzimy tę możliwość. Pojawiłaby się również kwestia kompatybilności wstecznej. Pamiętajcie, że wyspa BR po każdej aktualizacji ulega zmianie (a dzięki wydarzeniom na żywo także między aktualizacjami). Trzymanie każdej starej wersji wyspy BR na dysku twardym, żebyście mogli załadować zapisaną zawartość, nie wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem. Zobaczymy jeszcze!

P: Czy rozważacie wprowadzenie możliwości zmiany koloru obiektów?
O: Taki jest plan. Chcemy, żebyście mogli zmieniać różne materiały i kolory rekwizytów i ścian, w tym ścian wybudowanych przez graczy. Ciągle jednak zastanawiamy się nad rozwiązaniami technicznymi, które to umożliwią, więc ta funkcja nie będzie szybko dostępna. Niektóre rekwizyty będą miały opcję wybrania koloru od razu przy obiekcie, postaramy się również wprowadzić opcje kolorystyczne w galeriach gotowców, jeśli będzie warto to zrobić.

P: Czy pojawią się symulowane kręgi burzy, aby można było poćwiczyć końcowy etap gry?
O: Tak! Mamy taki plan, ale jest on trudny do zrealizowania pod względem technicznym, dlatego rozwiązanie nie zostało jeszcze wprowadzone. Naszym celem jest to, żebyście mogli rozgrywać gry typu mini BR na swoich wyspach, z modyfikowalnymi burzami, busami itp. Trudność bierze się stąd, że tryb kreatywny pozwala na rozgrywanie wielu gier jednocześnie na tym samym serwerze. Coś wymyślimy!

P: Czy będzie narzędzie, które pozwali nam kopiować i wklejać całe postawione budowle?
O: Tak! Pierwsza wersja tej funkcji pojawi się już niedługo. Będziecie mogli wybrać wiele obiektów i kopiować je w inne miejsca. Będzie to dotyczyć rekwizytów i pól tworzenia budowli albo kombinacji jednego i drugiego. Właśnie dyskutowaliśmy w biurze o tym, który przycisk przypisać do tej nowej funkcji.

P: Chcę zobaczyć w trybie kreatywnym Thanosa, a także widmowe kamienie i skokskały.
O: Na razie nie będzie Thanosa, ale na pewno wprowadzimy różne przedmioty jednorazowe, które będzie można umieścić na swojej wyspie, m.in. skokskały.