Kierunek rozwoju rywalizacji w Fortnite – aktualizacja

26.04.2019
Przez: Twórcy Fortnite
Rozwijamy Fortnite w zgodzie z kilkoma kluczowymi zasadami. Po pierwsze, zależy nam na tym, aby w naszą grę mogli grać wszyscy gracze i by każdy z nich miał realną szansę na wygraną – przy każdej możliwej kombinacji zdolności, strategii oraz szczęścia. Po drugie, chcemy, żeby gra ewoluowała w szybkim tempie, tak, by wrażenia z rozgrywki pozostawały świeże. Ostatni z naszych celów to dostarczanie wam fantastycznej rozrywki.

Rywalizacja w Fortnite opiera się na wyjątkowej równowadze: ma zapewniać stabilną, solidną rozgrywkę zawodnikom turniejowym i zachowywać swój charakter także wtedy, kiedy w grze ścierają się ze sobą setki z milionów naszych graczy. To ci ostatni oglądają przecież transmisje z turniejów. Ich obecność jest niezwykle ważna, byśmy mieli szansę na rozwijanie oferty dla profesjonalistów.

Rodzi to konieczność odpowiadania na potrzeby różnych grup graczy, co jest sporym wyzwaniem. Uważnie obserwujemy rozmowy prowadzone przez tych z fanów, którzy są nastawieni na rywalizację, nie byliśmy jednak tak aktywni w dyskusjach, jak powinniśmy. Postaramy się to zmienić: będziemy mówić wam więcej o motywacjach, które stoją za niedawnymi i przyszłymi zmianami i zapewnić wam w ten sposób podstawy do dyskusji. Zaczniemy od razu.


Zmiany materiałów i syfonu
Na pierwszy ogień idą zmiany w materiałach i syfonie.

Ze względu na zaciekłą rywalizację w kwestii transmisji, style gry w takim przypadku różnią się od tych, które można oglądać w czasie zwykłej gry. Wskutek tego początkowe etapy rozgrywki są mniej agresywne, a końcówki pełne są graczy korzystających z bardzo defensywnych strategii. Syfon pojawił się w grze przy okazji wprowadzenia Laboratoriów turniejowych i miał w założeniu motywować do bardziej agresywnej gry, która przypominałaby tę, znaną ze zwykłych trybów, byłaby fajniejsza do oglądania i zabawniejsza.

Gdy wprowadziliśmy syfon w podstawowych trybach, wszyscy cieszyli się ze zdrowia i osłon za likwidacje, ale ta zmiana przyniosła ze sobą niespodziewany efekt: frustracja mnóstwa graczy rosła. Mieli wrażenie, że ich szanse na wygraną stopniały – głównie ze względu na starcia z wytrawnymi graczami, mającymi pełne zdrowie i osłony. Ostatecznie dzięki syfonowi wskaźnik konfrontacji dla 10% najlepszych podskoczył, ale pozostałe 90% było coraz bardziej niezadowolone i grało rzadziej.

Po pewnym czasie gracze przestawali walczyć w trybach podstawowych, twierdząc, że rozgrywka stała się zbyt intensywna i nie jest już przyjemna. Liczba efektywnych stylów gry skurczyła się. W połączeniu z opiniami, jakie otrzymywaliśmy, spowodowało to, że podjęliśmy decyzję o usunięciu mechaniki syfonu i wprowadzeniu zmian w materiałach w podstawowych trybach gry.

Ci z graczy, którzy wolą ostrzejsze starcia, mogą grać w zawsze dostępnym trybie Areny, w którym pozostawiliśmy i syfon, i stare limity materiałów.


Rozciąganie rozdzielności i pola widzenia
Wielu graczy turniejowych prosiło nas o suwak pola widzenia, co poprawiłoby widoczność w pionie podczas intensywnych bitew budowniczych na końcowych etapach gry. Ponadto wiele osób zareagowało złością, kiedy usunęliśmy rozciąganie rozdzielczości (pozostałość po obsłudze proporcji 4:3 znanych ze starych monitorów, czego efektem były zniekształcenia proporcji ekranu).

Kiedy w grze pojawia się funkcja, która zapewnia przewagę w grze, gracze zwykle ją włączają, aby zwiększyć swoje szanse, nawet jeżeli przez to gra wygląda gorzej i zapewnia gorsze wrażenia z rozgrywki. Rozciągnięte postaci i zniekształcenia kłócą się z naszym pragnieniem, by Fortnite był fajną rozrywką dla wszystkich.

Zasadniczo staramy się unikać opcjonalnych funkcji, które gwarantują graczom znaczącą przewagę w trakcie rozgrywki.

Obecne pole widzenia, czyli 80, to kompromisowe wyjście, dzięki któremu:
  • Możecie ścierać się na różnych odległościach. Gra sprzyja jednak wąskiemu polu widzenia, a co za tym idzie, sytuacjom, gdy przeciwnik jest bliżej.
  • Szansa, że gracze siedzący dalej od monitorów, dostaną mdłości, jest mniejsza. Im dalej głowa gracza znajduje się od środka pola widzenia w grze, tym gorsza reakcja.
  • Płynność celowania została poprawiona.
  • Odwzorowanie graficzne jest wierniejsze.
  • Wydajność jest lepsza.


Rozwój gry
Mamy wiele celów, które chcielibyśmy osiągnąć z myślą o graczach, co czasami powoduje tarcia. Specjalne wydarzenia to zmiany i powiew świeżości w grze, wpływają jednak na pewne stałe elementy rozgrywki, które profesjonalni gracze uwzględniają w swoich treningach.

Weekendy to idealny moment, by szerokie rzesze graczy mogły doświadczyć w grze czegoś wyjątkowego, współzawodniczyć w turniejach i oglądać je.

Fortnite ciągle się rozwija. Pilnujemy, aby w turniejach i rozgrywce bez przerwy czekało na was coś nowego – to podstawa, jeżeli chcemy powiększać bazę graczy i obserwatorów, tak, abyśmy mogli organizować dla wszystkich uczestników i widzów turnieje o dużych stawkach.

Zależy nam na rozsądnym ustabilizowaniu rozgrywki przed finałami Fortnite World Cup. Chcieliśmy, żeby objęło to wszystkie otwarte turnieje online. Nowy, cotygodniowy terminarz oznacza jednak, że nie niektóre się na to nie załapią.


Błędy
Istnieją serie błędów, o których nie wiedzieliśmy i nie naprawialiśmy. Występują one głównie w meczach wyższych poziomów.

Oto kilka, które znalazły się niedawno na naszej tablicy Trello, a którymi się zajmujemy lub już je naprawiliśmy:
  • Punkty zdobyte w otwartych turniejach online Fortnite World Cup były nieprawidłowo zliczane w kliencie (to wyłącznie błąd wizualny).
  • Strzały-widmo: gracz niezaprzeczalnie trafia przeciwnika, ten jednak nie otrzymuje żadnych obrażeń.
  • Pułapka może niekiedy zostać umieszczona w połowie pola – naprawiono w aktualizacji 8.50.
  • Kulojazd ulega zniszczeniu, jeżeli gracz wysiada z niego w ciasnym pomieszczeniu (np. 1x1) – naprawiono w aktualizacji 8.40.

Przy wielu z błędów potrzebujemy waszej pomocy, ponieważ trudno je nam odtworzyć. Organizujemy niewielkie sesje, w których biorą udział gracze turniejowi, dzięki czemu łatwiej nam znajdować rozwiązania problemów.

Zobowiązaliśmy się, że będziemy lepiej śledzić raporty o błędach, które umieszczacie na Reddicie, kanałach społecznościowych i wysyłacie nam w grze. Pomóżcie nam i publikujcie szczegółowe zgłoszenia błędów, wraz z klipami wideo.


Tematy na przyszłość
Kiedy ocenialiśmy to, jak komunikujemy się z graczami biorącymi udział w oficjalnej rywalizacji, braliśmy pod uwagę naszą obecność w miejscach, w których ze sobą rozmawiacie. Zamierzamy częściej pojawiać się na forach internetowych, gdzie będziemy mogli porozmawiać z wami o kierunku rozwoju Areny i formatach oficjalnej rywalizacji, w miarę postępów w sezonie turniejowym.