Fortnite: Battle Royale - aktualny stan prac

30.11.2017
Przez: Twórcy Fortnite

Gra ze znajomymi


W parach i oddziałach najlepiej gra się razem ze znajomymi! Zdajemy sobie sprawę z tego, że istniejące funkcje społecznościowe mogą utrudniać poznawanie i odszukanie znajomych. Pracujemy nad ułatwieniem wam ponownych gier z osobami, z którymi już świetnie się wam grało, poznawaniem nowych osób, a także nad importowaniem kontaktów z innych mediów społecznościowych.

Niektóre regiony nie mają opcji gry w parach (tak, mówimy o Oceanii!), lecz nadal monitorujemy liczbę graczy na każdej platformie i w każdym regionie. Pracujemy nad systemem, który pozwoli nam automatycznie włączać grę w parach w godzinach szczytu, dzięki czemu będziemy mogli udostępniać wam ten tryb bez pogorszenia jakości gry.

Zabijanie towarzyszy


Daliśmy plamę, jeśli chodzi o zabijanie towarzyszy. Działamy w oparciu o zgłoszenia graczy, lecz system ten nie jest prosty w użyciu i nie informuje was, czy podjęliśmy jakieś kroki. System ten wymaga ulepszenia. W zeszłym tygodniu zarzuciliśmy szersze sieci na graczy zabijających towarzyszy z oddziałów, wysłaliśmy wiele ostrzeżeń i dokonaliśmy wielu wykluczeń. Pracujemy też nad lepszym modelem analitycznym, aby móc odsiewać najgorsze przypadki, a w dalszej przyszłości mieć możliwość parowania was z graczami o dobrej reputacji.

Nowy model strzelania


Prowadzimy wewnętrzne testy gruntownie przerobionego modelu strzelania, w którym nie ma już losowego rozrzutu podczas celowania. Chcemy poprawić strzelanie, ale jednocześnie zachować użyteczność umocnień budowanych w ogniu walki, bez zmiany tempa gry ani odległości starć.'
Pierwsze rezultaty są obiecujące, lecz zmiany wymagają więcej pracy i doszlifowania. Jeśli chodzi o termin wprowadzenia próbnego klienta na serwery testowe, abyśmy mogli poznać waszą reakcję i razem z wami udoskonalać kolejne wersje, to celujemy (ha ha) w grudzień.

Przeróbki ekwipunku


Pracujemy nad gruntownymi przeróbkami aktualnego systemu ekwipunku. Nowy system jest bardziej czytelny, a wiele z funkcji zarządzania ekwipunkiem będzie łatwiej wykonać. Przedmioty można będzie upuszczać, przeciągając je poza główne okno ekwipunku, a dodatkowe przyciski do dzielenia i upuszczania połowy stosu ułatwią wam dzielenie się łupami z innymi. Co więcej, łatwiej będzie zmieniać pasek wyboru za pomocą kontrolera.

V3,-image-1.png

Statystyki po grze


Chcemy udostępnić wam więcej informacji po zakończeniu rozgrywki. Pracujemy nad pierwszą wersją ekranu statystyk po grze, które będziecie mogli przejrzeć po śmierci. Na razie pokazuje on zabawne, ciekawe i istotne statystyki z ostatniej gry oraz ilość zdobytego doświadczenia po eliminacji was lub waszej drużyny.

V3,-image-2.png

Otrzymaliśmy od was mnóstwo bardzo interesujących sugestii na Reddicie i forach - przesyłajcie je dalej, są bardzo przydatne!

Zmiany na mapie

Dodajemy nowe ciekawe miejsca na mapie, aby lepiej zapełnić puste przestrzenie i wzbogacić rozgrywkę.

Nowe miejsca

V3,-image-5.png


Zwiększamy różnorodność mapy, a mianowicie wzbogacamy istniejące tereny (np. góry i bagna) o charakterystyczne dla nich grafiki roślin i krajobrazu. Będziecie mogli łatwo rozpoznać różne okolice z powietrza i z ziemi, co poprawi waszą orientację w terenie.

Przedmioty kosmetyczne


Poza parasolem pierwsza partia lotni opierała się na zmianie tekstur (przemalowaniu modelu). Kolejna ich generacja doda unikalne szczegóły, choć wciąż zachowa pierwotny model.

Soldier_UR_Skin.png


Nie chcemy na tym poprzestawać i rozumiemy, że pragniecie różnorodności o silnym charakterze, unikalności, poczucia czadu i wspaniałych detali. Czyli wszystkiego, co najlepsze :-)

Pracujemy nad zupełnie nowymi modelami lotni, kilofów i postaci, aby sprostać waszym wymaganiom. Zaglądajcie regularnie do sklepu w grze.

Dźwięk


Otrzymaliśmy mnóstwo celnych uwag na temat dźwięku w Fortnite: Battle Royale i pracujemy nad poprawieniem czytelności miksów i nad tym, żeby odgłosy zapewniały lepsze taktyczne informacje. Poniżej lista niektórych rzeczy, nad którymi pracujemy.

Kroki na różnym podłożu: W tej chwili mamy jeden odgłos kroków dla całej gry, więc ciężko stwierdzić, czy ktoś jest w budynku, czy na zewnątrz. Zamierzamy dodać odgłosy kroków na drewnie, kamieniu, metalu i wodzie, aby zapewnić wam więcej informacji.

Cichsze kroki kolegów z drużyny: Wiemy, ile hałasu tworzy bieganie we czwórkę, dlatego w trosce o dobro grających w oddziałach ściszymy odgłosy kroków waszych towarzyszy.

Dźwięk w pionie: Zdajemy sobie sprawę z problemów w tym aspekcie, szczególnie w kwestii kroków. Aktualnie badamy to, jak możemy poprawić tę sytuację w przyszłości.

Odgłosy pułapek: Pracujemy nad odgłosami pułapek, aby pasowały głośnością do reszty gry i nie były tak hałaśliwe, a zarazem dawały graczom możliwość usłyszenia ich i zareagowania.

Odgłos panelu skokowego: Pracujemy nad poprawieniem odgłosu korzystania z panelu skokowego. Chodzi o to, aby łatwiej było zauważyć, kiedy gracz wyskoczył w waszą stronę i zaraz koło was wyląduje. Jeśli będziecie uważni, zwiększycie własne szanse na reakcję!

Przemieszczanie odgłosów broni: Choć odgłosy strzałów z broni są subtelne, nie przemieszczają się wraz z postacią, lecz pozostają w miejscu, z którego oddano strzał. Oznacza to, że jeśli się poruszycie, dźwięk może przesunąć w lewy lub prawy kanał dźwiękowy. Pracujemy nad jak najszybszym rozwiązaniem tego problemu, aby oszczędzić wam pomyłek w ogniu walki.

Inne obecne projekty


Wydarzenia: W grudniu wprowadzimy wydarzenia. Są to tymczasowe tryby gry o specjalnych właściwościach, które oferują nowe formy rozgrywki i pozwalają nam prowadzić ciekawe eksperymenty. Wkrótce ogłosimy, na czym będzie polegało pierwsze z wydarzeń... będzie ono iście EPICKIE!

Optymalizacja wydajności serwerów: Kontynuując temat poruszony w artykule o wydajności: w ciągu ostatnich 2 miesięcy dokonaliśmy znacznych postępów w kwestii optymalizacji serwerów. Poniższy obrazek przedstawia procentowo ilość czasu, w jakim nasze serwery się „zacinają” (tj. nie osiągają zamierzonej liczby klatek/sek.). Zieleń oznacza 0%, a czerwień to 3% lub więcej.

V3,-image-7.png


Ewidentnie nadal mamy problemy na początku gry, pomimo ograniczenia aktualizacji połączeń sieciowych do 50 na klatkę!

Należy również wspomnieć o tym, że wykres w pełni zielony nie jest optymalną dla nas sytuacją z uwagi na ww. ograniczenie połączeń. Wiemy już, jakie zmiany podstawowych funkcji sieciowych są niezbędne do redukcji, a w dalszej perspektywie ostatecznej - miejmy nadzieję - likwidacji tych ograniczeń.

Wczytywanie zasobów mapy: Dużą, podstawową zmianą, nad której wprowadzeniem intensywnie pracujemy, jest rozległe wczytywanie i usuwanie zasobów (ang. streaming). Oznacza to, że podczas poruszania się po mapie jej zasoby będą wczytywane i usuwane na bieżąco, zależnie od odległości danego zasobu od waszej postaci. W tej chwili robimy to tylko w przypadku tekstur, lecz mamy nadzieję szerzej wykorzystać tę funkcję, aby ograniczyć zużycie pamięci.

Istnieje cały szereg technicznych wyzwań związanych z zachowaniem obszarów (żeby uszkodzone miejsca były ponownie wczytywane w identycznym stanie), wydajnością (likwidacją zacinania się z powodu intensywnego streamowania) i zadbaniem o to, żeby system wczytywania działał na tyle szybko, by umożliwić latanie na rakiecie!

Główną zaletą streamowania jest większa ilość dostępnej pamięci, która jest nam potrzebna do wprowadzenia nowych miejsc na mapie, fajnych przedmiotów kosmetycznych itp.

Regiony: Nadal pracujemy nad systemem dobierania graczy i spodziewamy się uruchomić nowe centra danych na początku 2018 r. Ważną zmianą, jaką planujemy wprowadzić wcześniej, jest zadbanie o poprawę jakości usług i gry w regionie Azji.

Sterowanie: Dostosowujemy wspomaganie celowania do poziomu, jaki już znacie z innych tytułów. Trwa to trochę dłużej niż zakładaliśmy, ale wolimy to zrobić porządnie i dopiąć na ostatni guzik, żeby uniknąć wprowadzenia niedopracowanej zmiany (*ahem* jak przy czułości lunety *ahem*).

Rankingi i statystyki: Początkowo wprowadziliśmy te funkcje w dość ograniczonym zakresie. Zyskaliśmy jednak wgląd w to, jakie obciążenie generują one od strony serwerów. Okazało się, że bardzo duże. Wadą tej sytuacji jest to, że przede wszystkim musimy skupić się na skalowaniu; zaleta jest taka, że teraz lepiej rozumiemy to, co należy zrobić.

Chcemy wprowadzić więcej statystyk... dużo więcej. Statystyki i rankingi mają różne znaczenie dla różnych ludzi i chcemy każdemu coś zaoferować: pokazać aspekty, w których idzie wam doskonale, zapewnić informacje o tym, jak wasze umiejętności rosną z czasem, czy też lepsze dane w rankingach do porównania osiągnięć ze znajomymi i innymi graczami. I tak, nawet globalne rankingi dla najbardziej ambitnych.

Możemy podawać statyczne wyniki na podstawie danych analitycznych, jak zrobiliśmy parę tygodni temu przez e-mail. Planujemy jednak popracować nad tym dłużej, dopóki skalowanie nie będzie gotowe. Istnieją również partybus.gg,  stormshield.one/pvp i fortnitetracker.com, czyli niezależne strony korzystające z naszych statystyk.

Sezonowy sklep: Znacznie rozwijamy koncepcję sezonowego sklepu. W przyszłym sezonie połączy on system pojedynczego zakupu, zawierający całe tony łupów w miarę jak zdobywacie nowe poziomy i wykonujecie zadania. Oprócz tego dodajemy darmowe łupy sezonowe, które można zdobyć dzięki samej grze.

Zmiany w dalszej perspektywie


Więcej broni i przedmiotów: Ostatnio dodaliśmy sporo przedmiotów - krzak, panel skokowy, pistolet maszynowy z tłumikiem, sok Siorb, granaty dymne itd... A dopiero zaczynamy stawiać pierwsze kroki na tym polu.

Niestandardowe gry: Dokonujemy już pierwszych prób i badamy to, jak możemy udostępnić system obsługi turniejów, niestandardowych gier i rankingów, a potem połączyć to z możliwością modyfikacji zasad gry. Obsługa gier niestandardowych i turniejów jest oczywiście nierozerwalnie powiązana z trybem obserwatorów. A więc tak, pracujemy nad w pełni sprawnym systemem obserwowania i chętnie podzielimy się szczegółami w przyszłym roku. 

Wydajność ponad szczegółowość graficzną: W najbliższej przyszłości skupiamy się na zapewnieniu stabilnej płynności 30 klatek/sek. na konsolach. Szukamy najlepszych sposobów na to, aby zapewnić wam jak najszerszy wybór na najnowszych konsolach obecnej generacji.

Odznaki/medale: Chcemy wprowadzić medale, które będziemy mogli przyznawać podczas gry w nagrodę za wspaniałe zagrania, np. zabójstwo w powietrzu przy użyciu rakietnicy.

Chcemy tutaj podkreślić: to wasze komentarze pozwalają nam ulepszać grę i odpowiednio wyznaczać priorytety, a wasza radość i wsparcie motywują nas do utrzymywania takiego tempa! Dziękujemy :-)

Naszym celem jest przejrzystość i odpowiedzialność. Dużo czasu poświęcamy na czytanie waszych komentarzy i postów, więc dawajcie nam znać, jeśli nie spełniamy waszych oczekiwań!