Mekânsal Termometre ve Ekstra Büyük Adalar

Bu sayfa, ekstra büyük başlangıç adalarında bellek kullanımının nasıl yönetildiğini açıklar.

Artık şu yeni ekstra büyük adalardan birini seçerek daha büyük oyunlar ve deneyimler yapma fırsatına sahipsin:

 • Ekstra Büyük Kareli Ada

 • Ekstra Büyük Takım Adalar

 • Ekstra Büyük Dağ Sırtı Adası

 • Ekstra Büyük Boş Dağ Sırtı Adası

Bu adalar diğer başlangıç adalarından çok daha büyük. Boyut karşılaştırması için aşağıdaki görüntüye bak.

Ekstra Büyük Ada ve Başlangıç Adası Karşılaştırması

Sağdaki başlangıç adası, soldaki ekstra büyük ada

Mekânsal Termometre

Bu büyük adalar çok daha fazla bellek kullanır, bu nedenle belleği kullanmak ve adaya ne kadar şey yerleştirebileceğini kısıtlamak için farklı bir sistem kullanır. Ekstra Büyük Adalara daha fazla şey yerleştirilebilir ancak herhangi bir bölgede kullanılan bellek, normal adanın bellek sınırından fazla olamaz.

Normal başlangıç adaları her şeyi belleğe yükleyip bunları sürekli bellekte tutarak çalışır. Belleği yönetmenin bu yeni yolu ile, ekstra büyük adalar belleği yalnızca görülen ve kullanılan şeyleri tutmak için kullanacak. Sistem, kullanılmayan ya da görünmeyen nesneler ve şekilleri bellekten çıkarır. Oyuncular adada hareket ederken sistem belleğe yalnızca oyuncuların görebildiği şeyleri yükler.

Nesne ve Cihaz Belleği

Mekânsal Termometre, adayı kare hücrelerine bölüyor. Yerleştirdiğin her nesne, belirli bir yarıçap içinde etrafındaki alanı etkileyen bir bellek bedeline sahiptir. Bir nesne yerleştirdiğinizde bu nesnenin bellek bedeli, çevresinde görülebilen bütün hücrelere ekleniyor.

Adaya bir cihaz eklediğinde cihazın bellek bedeli adadaki bütün hücrelere ekleniyor. Cihazların çalışması için sürekli belleğe yüklü olmaları gerekir. Nesneler gibi yalnızca gerektiğinde yüklenemezler. Bunun nedeni, cihazların adanın neresinde olurlarsa olsunlar oyuncuları etkilemesi ve oyuncular onlardan çok uzaklaştığında çalışmayı bırakmalarının istenmemesidir.

Bir nesneyi veya cihazı yerleştirirken, yerleştirmeden önce önizleme yaptığında bellek kullanımı eşyanın çevresinde renkli bir daire ile gösterilir. Bu renkli daire, o nesneyi veya cihazı yerleştirmenin o alandaki hafızayı nasıl etkileyeceğini gösterir.

Yeni ekstra büyük adalar, ne kadar bellek kullandığını bildirmek için iki yöntem kullanır:

 • Kullanılan Hücre Belleği Çubuğu

 • Isı Haritası

Kullanılan Hücre Belleği Çubuğu

Bir eşya yerleştirdiğinde Kullanılan Hücre Belleği Çubuğu, nesneyi yerleştirdiğin noktanın menzili içinde en yüksek bellek kullanımına sahip hücre için bellek kullanımını görüntüler. Bu, nesneyi yerleştirmenin bölgedeki bellek kullanımı üzerindeki en yüksek etkisini gösterir. Elinizde bir nesne yoksa, Kullanılan Hücre Belleği Çubuğu, adandaki en yüksek bellek bedeline sahip hücrenin değerlerini gösterecektir.

Kullanılan Hücre Belleği Çubuğu

Isı Haritası

Isı Haritası, adanızdaki hücrelerin bellek kullanımını renk koduyla gösterir. Bu renk kodunu yakınınızdaki hücreler için mini haritadan takip edebilir, adanın tamamı için ise harita ekranını açarak görebilirsiniz.

Harita Ekranında Isı Haritası

Hücrelerin rengi, her bir hücrenin ne kadar bellek kullandığı konusunda fikir verecektir.

 • Mavi: %0 bellek kullanımı

 • Yeşil: %25 bellek kullanımı

 • Sarı: %50 bellek kullanımı

 • Turuncu: %75 bellek kullanımı

 • Kırmızı (hücrede ünlem işareti vardır): %90 bellek kullanımı Hücre bütçeyi aşmaya yakın.

 • Kırmızı (hücrede kilit işareti vardır): %100 bellek kullanımı Hücre bütçeyi aşmış ve bellek kullanımının azaltılması gerek.

Kilitli Hücreleri Gösteren Isı Haritası

Adanızdaki herhangi bir hücrede bellek kullanım sınırına (kilit simgesi olan hücreler) ulaştıysan, o hücrenin alanına daha fazla nesne yerleştiremezsin. Alanlarına daha fazla nesne yerleştirmeden önce bu kilitli hücrelerin bellek kullanımını azaltman gerekir. Ayrıca, bellek kullanımı azalana kadar adanın herhangi bir yerine cihaz yerleştiremezsin.

Kilitli Hücreler ve Bütçeyi Aşma Uyarısı Olan Isı Haritası

Kilitli hücrelerin varsa, hücrelerin kilidini açmak için toplam bellek kullanımını azaltana kadar oyununu başlatamaz veya adanı yayınlayamazsın.

Hücre belleklerini düşürme tüyoları:

 • Bellek kullanımını azaltmak için hücrenin kendisinden nesneleri kaldırabilirsin.

 • Bütçeyi aşan hücrenin bellek kullanımını azaltmak için çevredeki yüksek bellek kullanımlı hücreleri arayıp bunlardan nesneleri kaldırabilirsin.

 • Cihazlar adadaki her hücrenin bellek kullanımını etkilediği için birkaç cihazı kaldırabilirsin.

Etiketler