Eşya Yerleştirici Cihazlar

Silahları veya tek kullanımlık eşyaları masa üzerine koymak veya duvara asmak gibi daha gerçekçi şekillerde yerleştirin.

Eşya Yerleştirici cihazlar tek kullanımlık eşyalar veya silahları onları yere düşüren Eşya Oluşturma Yeri veya sandıkların aksine daha gerçekçi konumlara yerleştirmenizi sağlar. Tek kullanımlık eşyaları veya silahları cihaza koyarak kaydedebilirsiniz. Cihaz bir konteynır görevi görür ancak kayıtlı eşya gibi görünür. Bir oyuncu cihazla etkileşime girdiğinde kayıtlı eşyayı oyuncuya verir. Cihaz yok edilebilir bir nesneye mone edilmişse ve bu nesne yok edilirse, kayıtlı eşya yere düşer. Benim Adam menüsünde veya diğer cihazlarda belirlediğiniz ayarlara göre nesneler, yapı parçaları ve araziler, yok edilebilir eşyalara dahil olabilir.

Cihazı Bulup Yerleştirmek

Büyütmek için görsele tıkla.

  1. Kreatif mod'dayken Kreatif Çantası'nı açmak için Tab tuşuna bas.

  2. CİHAZLAR sekmesine tıkla. Cihazı seçmek için ekranı kaydırabilir, Arama kutusunda cihaz adını aratabilir ya da sol taraftaki Kategoriler panelini kullanabilirsin.

  3. Hemen yerleştirmek için ŞİMDİ YERLEŞTİR'e tıkla ya da daha sonra kullanmak için cihazı KISAYOL ÇUBUĞUNA yerleştir.

  4. Kreatif moddayken Esc tuşuna basarak adana dönebilirsin. Cihazın konumunu ayarlamak için telefonunu kullan ve yerleştirmek için tıkla. Cihazı telefonundan ayırmak için Esc tuşuna bas.

  5. Telefonunu cihaza tut. ÖZELLEŞTİR penceresi hemen açılmazsa açılana kadar yaklaş. Sonra E tuşuna bas ve Özelleştir panelini aç.

Bir adada bir cihazın birden fazla kopyasını kullanıyorsan, bu cihazları yeniden adlandırman yararlı olabilir. Her cihazın amacına uygun isimler seçebilirsin. Böylece her cihazın neye yaradığını hatırlaman kolaylaşacaktır.

Bağlamsal Filtreleme

Bazı cihazlar bağlamsal filtreleme denilen özellikten etkilenirler. Bu özellik, ilgili belirli seçenekler için seçilen değerlere bağlı olarak seçenekleri gizler veya gösterir. Bu özellik, Özelleştir panelindeki dağınıklığı azaltacak ve seçenekleri ayarlamayı ve bulmayı kolaylaştıracak. Ancak hangi seçeneklerin veya değerlerin bağlamsal filtrelemeyi tetiklediğini anlamak kolay olmayabilir. Bunları fark etmenize yardımcı olmak adına cihaz belgelerimizde bağlamsal filtrelemeyi tetikleyen tüm değerler için italik font kullanıyoruz. Bütün seçenekler listelenecek, bunlara bağlamsal filtrelemeden etkilenenler de dahil. Belirli bir seçeneğin değerlerine göre gizlenmişlerse veya görünüyorlarsa, bu seçeneğin Açıklama alanında bunun hakkında bir not olacak.

Cihaz Seçenekleri

Bu cihazın, etkileşim süresini belirlemek ve cihazla etkileşime girebilecek takımları veya sınıfları seçmek gibi bazı basit işlevleri vardır. Ayrıca, sınıf veya takım seçimini tersine çevirmek veya oyun başladığında cihazın etkin olup olmayacağını belirlemek gibi bazı gelişmiş ayarları da bulunur.

Şu seçenekler yardımıyla bu cihazı özelleştirebilirsin:

Kalın olarak yazılan değerler varsayılan değerlerdir. İtalik olarak yazılan değerler ise bağlamsal filtrelemeyi tetikler.

Temel Ayarlar

Seçenek

Değer

Açıklama

Etkileşime İzin Ver

Evet, Hayır

Oyuncuların bu cihazla etkileşime girip giremeyeceğini belirler. Hayır olarak ayarlandığında Etkileşim Metni, Etkileşim Süresi, İzin Verilen Takım ve İzin Verilen Sınıf seçenekleri sunulmaz.

Etkileşim Metni

Al: {item}, Metin Gir

Bu metin, oyuncular eşyaya bakarken görüntülenir. Anahtar kelime olan {eşya}, bu cihaza kayıtlı eşyanın adını görüntüler. Metin kutusuna en fazla 150 karakter yazabilirsin. Bu seçenek sadece Etkileşime İzin Ver seçeneği Evet olarak ayarlandıysa görünür.

Etkileşim Süresi

Anında, Bir Süre Seç

Oyuncunun, cihazı etkinleştirebilmesi için ne kadar süre etkileşime geçmesi gerektiğini belirler.

Bu seçenek sadece Etkileşime İzin Ver seçeneği Evet olarak ayarlandıysa görünür.

İzin Verilen Takım

Hiçbiri, Herhangi Biri, Bir Takım Seç

Hangi takımın bu cihazla etkileşime girebileceğini belirler. Bu seçenek sadece Etkileşime İzin Ver seçeneği Evet olarak ayarlandıysa görünür.

İzin Verilen Sınıf

Sınıfsız, Herhangi Biri, Bir Sınıf Seç

Hangi sınıfın bu cihazla etkileşime girebileceğini belirler. Sınıfsız olarak ayarlandığında yalnızca belirli bir sınıfı olmayan oyuncular cihazla etkileşime girebilir. Bu seçenek sadece Etkileşime İzin Ver seçeneği Evet olarak ayarlandıysa görünür.

Tüm Seçenekler (Ek)

Seçenek

Değer

Açıklama

Takım Seçimini Tersine Çevir

Hayır, Evet

Evet olarak ayarlandığında İzin Verilen Takım seçeneğinde belirlenen takım dışındaki tüm takımlar cihazla etkileşime girebilir.

Sınıf Seçimini Tersine Çevir

Hayır, Evet

Evet olarak ayarlandığında İzin Verilen Sınıf seçeneğinde belirlenen sınıf dışındaki tüm sınıflar cihazla etkileşime girebilir.

Nadirlik Efektlerini Göster

Evet, Hayır

Cihaz tetiklendiğinde görsel efektlerin görünüp görünmeyeceğini belirler.

Ses Oynat

Evet, Hayır

Cihazın ses oynatıp oynatmayacağını belirler.

Oyun Başlangıcında Etkin

Etkin, Devre Dışı

Cihazın oyun başlangıcında etkin olup olmayacağını belirler.

Kanallar

Bir cihazın başka bir cihazla "konuşması" gerektiğinde, bunu belirli bir kanal üzerinden bir sinyal aktararak yapar. Alıcı cihazın, aynı kanaldaki sinyali alacak şekilde ayarlanması gerekir.

Bir kanal, numara ile tanımlanır ve kanal numaraları, kanalı kullanan seçeneklerde cihaz için özelleştirilir. Çoğu cihaz, cihazı sinyalle tetikleyen oyuncunun kimliğini de iletir.

Bu cihazın sahip olduğu alıcılar, bir kanal üzerinden sinyal aldığında birçok farklı işlevde bulunabilir. Ayrıca bu cihaz belirli şartların yerine getirildiği durumlarda da sinyal aktarabilir.

Alıcılar

Alıcılar, bir kanalı dinler ve bir cihazın (kendileri dahil) o kanal üzerinden gönderdiği sinyali duyduklarında bir eylem gerçekleştirirler.

Seçenek

Değer

Açıklama

Şuradan Alındığında Cihazı Etkinleştir:

Kanal Yok, Bir kanal seç veya bir kanal numarası gir

Seçilen kanaldan sinyal alınca cihazı etkinleştirir.

Şuradan Alındığında Cihazı Devre Dışı Bırak:

Kanal Yok, Bir kanal seç veya bir kanal numarası gir

Seçilen kanaldan sinyal alınca cihazı devre dışı bırakır.

Aktarıcılar

Aktarıcılar tetiklendiğinde seçili kanala bir sinyal aktarır.

Seçenek

Değer

Açıklama

Eşya Bırakıldığında Şuraya Aktar:

Kanal Yok, Bir kanal seç veya bir kanal numarası gir

Cihaz bir eşya bıraktığında seçilen kanala bir sinyal gönderir.

Eşya Verildiğinde Şuraya Aktar:

Kanal Yok, Bir kanal seç veya bir kanal numarası gir

Bu cihazın eşyası etkileşim sonucunda bir oyuncuya verdiğinde, seçilen kanala bir sinyal gönderir.