fortnite-Battle Royale Geliştirme Durumu V4

09.02.2018
Yazar: Fortnite Ekibi

Hizmet Erişim Sorunları

Devam eden büyüyüşün önüne geçemedik ve sunucu hizmetlerimizden birkaçı geçtiğimiz haftalarda çok yoğun yük altında zorlanıyordu (örneğin arkadaşlar özelliği ve genel giriş hizmeti). Ayrıca v2.3.0 yamasını da önemli hatalarla yayınladık.

İkisinin de kabul edilemez olduğunu düşünüyoruz. İstemci derlemelerimizin kalitesini artırmak için yayın planlarımızı ve işlemlerimizi değiştirdik ve sunucu hizmetlerinin ölçeklenebilirliğini artırmak için görevler verdik.


Devam Eden Optimizasyonlar

Battle Royale oynarken lobiye girdikten sonra aksiyona başlamak için geçecek süreyi mümkün olduğunda kısa tutmaya çalışıyoruz. Bu konuya yardımcı olması için yükleme süresi optimizasyonları üzerinde çalışıyoruz. Daha kesintisiz bir oyun deneyimi istiyorsun ve biz de seninle hemfikiriz!

Daha az takılmayla daha kaliteli yayın sağlayacak geliştirmeleri deniyoruz ve hataları ayıklıyoruz. Ağ kodlarımızda, maçın başlangıcında bile sunucuyu sabit bir 20 Hz ile çalıştıracak önemli bir optimizasyonu denemeye yaklaşıyoruz.


Konsolda 60 FPS

Konsollarda (PS4™, PS4™ Pro, Xbox One, Xbox One X) Battle Royale için tercihi bir 60 FPS modu eklemeyi düşünüyoruz. Bu 60 FPS modu, her konsolda görsel kalite kaybını minimuma indirerek kare sayısını en yükseğe çıkarmaya yardımcı olacak. 


Batı Yakası (ABD) / Brezilya Sunucuları

Ping konusundaki acınızı paylaşıyoruz (Uluslararası oyun denemelerimiz okyanuslar arasında yapılıyor). Daha iyi bağlantı seçenekleri sunmak için Batı Yakası ve Brezilya Xbox sunucularını ekledik.

Aşağıdaki fotoğraf Batı Yakasındaki (ABD) ortalama ping gelişmelerini gösteriyor
 

Eşleştirme Geliştirmeleri

Eşleştirmeyi daha dengeli bir yetenek dağılımına sahip maçlar oluşturmaya odaklayacak bazı değişiklikler üzerinde çalışıyoruz.


Sanat

Sanat ekibi, Fortnite Battle Royale'deki kozmetikler için bir sürü havalı fikir buldu. Yılbaşı etkinliğinden beri topluluğun Kale Şövalyesi ve Disko Kahramanı gibi kıyafetleri benimsemesi bizi çok mutlu etti. Daha maceracı öğeler içeren bu akım devam edecek.

Planörlerin de sevgiye ihtiyacı var. Daha eşsiz Planörler oluşturmak için yeni model parçaları ve malzemeler eklememize imkan sağlayan yeni bir düzen üzerinde çalışıyor. İşte, yakın gelecekte mağazaya eklenebilecek bir örnek!

ConceptArt_DragonGlider.jpg
Ve ek olarak modeli daha fazla değiştiren Kıyafetler üzerinde çalışıyoruz, Yırtıcı'yı oluşturma şeklimize benziyor!
ConceptArt_SpaceSquadFemale.jpg
Düşüncelerini önemsiyoruz! Fikirlerini seviyoruz ve reddit kullanıcısı /u/Pandanapper sayesinde Brite Bombacısı için Lama Unicorn Kazması gerçekleşti!
ConceptArt_BriteBomberPickaxe.jpg
Zaten sahip olduğun şeyleri daha iyi hale getirmeye ne dersin? Önceden yayınlanan kozmetik öğelere bakıyoruz ve onları canlandırmanın yollarını buluyoruz! Örneklerden biri de yeni görsel efektler eklediğimiz Parti Hayvanı Kazması (artık sıçrama animasyonlarına sahip).

Oynanış

Haftalık güncellemeler, öğeler ve özellikler!

Yeni silahlar ve kullanılabilir öğeleri denemeye devam ediyoruz, hazır olduklarında bu özellikleri yayınlıyoruz. Ek olarak daha sonrası için heyecan verici yeni oynanış biçimlerinin yolunu açacak farklı tür öğeler (silahlar ve kullanılabilir öğelerin dışında) eklemeyi de düşünüyoruz.
Önümüzdeki hafta ilk silahımızı (SMG) Kasaya koyacağız. Bu silahlar geri dönüp dönmeyeceği kesin değil ve bu şekilde yeni silahları tanıtırken silah havuzunu yönetebiliyoruz.

Oyuncularımız, kalite geliştirmesi çözümlerinin belirlenmesine de yardımcı oldu, işte o çözümlerden oluşan kısa bir liste:
 • Konsoldaki inşa kontrolleri geliştirildi
 • Sesli sohbet hariç Takım İletişimi
 • Ölüm ekranında yeniden sıraya girebilmek
 • Artık aranabilir bir nesneye yaklaşırken arama düğmesine önceden basılı tutulabiliyor
 • Silah sekmesinde cephanenin ne kadarının silahın şarjöründe olduğunu gösteriliyor
 • Yakınlaştırma özelliği ile daha büyük harita

Hızlı Çubuk Geliştirmeleri

Silah çubuğu ile inşa çubuğu arasındaki geçişin daha düzenli hissettirmesini istiyoruz. Orta düzeyde ping varken inşa parçaları arasında geçiş yapmayı daha kolay hale getirmek ve öğeler arasında hızlıca geçiş yaparken yaşanan görsel takılmayı çözmek de planlarımızın arasında!


Sosyal

Çoğu oyuncumuz Fortnite'ı arkadaşlarıyla oynamayı çok seviyor. Bunu önemsedik ve bunu geliştirebileceğimiz yollar aradık. Kısa vadede arkadaşlarını bulmak ve onlarla oynamayı daha kolaylaştıracak değişiklikler yapacağız. Uzun vadede ise Fortnite'taki sosyal yapı ve tüm sosyal özellikler (örneğin sohbet ve arkadaşlar listesi) üzerinde yeniden çalışmayı planlıyoruz.

Arkadaşlarını davet et, şimdilik sadece Facebook'ta (Önce PC sonra konsola eklenecek) çalışıyor, yakında diğer sosyal ağlar gelecek! Ayrıca bir ekibinin daha fazla kişi bulmasını kolaylaştırmak için bir "Grup Aranıyor" özelliği üzerinde de çalışıyoruz!

2018-02-07-11_35_59-Fortnite.png

Özellik Örneği: O solo maçı bitirmesini beklediğin arkadaşlarını izleyebilecek ve onlarla oyun içinden sohbet edebileceksin!

Cömert hissediyorsan yakında eklenecek tam sana göre bir özelliğimiz var ;)


Sınırlı Süreli Modlar

Sınırlı Süreli Modlar konusunda sürekli çalışıyoruz! SSM'ler sırasında oyuncular için çoklu oyun listeleri (solo, duo ve ekipler) sağlayabilmek en büyük önceliğimiz. Mevcut SSM'lerimizi incelemek ve yepyeni SSM'ler inşa etmek için birden çok veri noktasını (geri bildirimlerin de dahil) kaynak alıyoruz. Bir düzine civarında SSM arasında hızlıca geçiş yapmayı planlıyoruz, bunlardan bazıları daha sade olabilir (örneğin Dürbünlü Tüfek Çatışması, Sinsi Susturucular, vb.). Ayrıca SSM'leri kullanarak yeni Atış Modellerini deniyoruz.

Olayı oradan alıp daha kapsamlı SSM'ler yayınlayabilmek (örneğin "yerde lav var") için dahili geliştirmeler yapmak istiyoruz.

Önümüzdeki ay civarlarında çalıştırmayı düşündüğümüz modlar:
 • Blitz Modu (daha kısa maçlar!)
 • İlk çembere düş
 • Çemberler arasında genel olarak daha az süre
 • 50v50 ve ekipler arasında takım boyutları
 • 50v50 v2
  • 50v50 Fragman deneyimine daha yakın
  • Başlamak için böl
  • Savaşta Birleş
  • Her takıma ayrı otobüs
  • Tüm ekip arkadaşlarını haritada gör
  • Daha çok hava ikmali


Özel Maçlar

Bazı oyuncuların Fortnite Dostluk Müsabakalarımıza katıldığını görmüş olabilirsin, bu sayede özel maç özelliğini deniyoruz ve hataları çözüyoruz. Bu özelliği tüm oyun için yayınlamadan önce daha önemli sorunlardan birkaçını çözmek istiyoruz!


Ses

Ayak Sesleri
Aşağı/Yukarı ayak sesleri eklendi, bu oyuncuların sana göre olan pozisyonlarına bağlı olarak farklı ses değerleri çalınacak demek oluyor. Bu değerler gerçek dünyadan alınmış verilere bağlı olarak senin üstündeki ya da altındaki kattalarmış gibi sesler çıkacak şekilde filtrelendi.

Ek olarak, eğer diğer oyuncu görüşünün içindeyse bu filtreleri seslerden bazılarını kaldırıyoruz. Bu ayak seslerini biraz hafifletiyor ve binalar çok dolu olduğunda yardımcı oluyor.

Dinleyici Konumu
2.5 için dinleyicinin davranış biçimini de değiştiriyoruz. Ses azalması oyuncunun konumuna yerleştirilecek ve lavaj kameraya göre hesaplanacak. Önceden, lavaj ve ses azalması kameranın konumuna bağlı olarak hesaplanıyordu. Bu bir sandığın yerini bulmak için kamerayı oynatırken ses alçalıp yükseldiği için çok fazla kafa karışıklığına yol açıyordu.

İnşa Etme
Bina yerleştirme sesleri "yerleştirme" kısmına daha çok önem verilecek şekilde yeniden tasarlandı. Eğer bir oyuncu hızla size yaklaşıyor ve rampa inşa ediyorsa binaları yerleştirirlerken düzenli aralıklarla "çak, çak, çak" sesi duyacaksın. Bunun hem saldırma hem savunma durumlarında inşa etmeyi nasıl etkilediği yakından inceleyeceğiz.


Savaş Bileti 3. Sezon

2. Sezon boyunca gösterdiğiniz destek için hepinize teşekkür ediyoruz. Heyecanlıyız ve 3. Sezonun Savaş Bileti hakkında detayları duyurmak için sabırsızlanıyoruz!
Örneğin günlük mücadele sistemi konusundaki endişeleri dinledik.

3. Sezonda ikinci günlük mücadeleyi yeni bir haftalık sistemle değiştirerek esneklik sunuyoruz. Savaş Bileti sahipleri, sezonun her haftasında, sezonun bitiminden önce herhangi bir zaman tamamlanabilecek yeni bir görev paketinin kilidini açacak.