Grup Merkezi SSS

18.09.2019
Yazar: Fortnite Ekibi
GÜNCELLEME: Grup Merkezi özelliği Fortnite'tan kaldırıldı.
 
Herkese selam,

Mobildeki Fortnite için Grup Merkezi'ni çıkardık. Bu yeni özellik, Fortnite'a girme hazırlıkları sırasında arkadaşlarınızla grup olabileceğiniz bir alan görevi görüyor. Arkadaşlarınızı toplayın, grup olun ve sesinizi duyurun! Aşağıda sıkça sorulan soruları ve bizim onlara verdiğimiz cevapları bulabilirsiniz. Sizden soru geldikçe bu blogu güncellemeye devam edeceğiz:

S: Grup Merkezi nedir?
C: Fortnite mobile gelen bu yeni özellik, hangi platformda olduğun fark etmeksizin oyuna dalmadan önce veya oyunu mobil cihazına indirirken hangi arkadaşlarının çevrimiçi olduğunu görme, grup kurma ve kurduğun grupla sesli sohbet etme imkânı tanıyor. 

Mobilde oynuyorsan, oyunu güncellerken aynı zamanda arkadaşlarınla grup olabilirsin.

S: Grup Merkezi'ni nasıl kullanırım?
C: Mobil cihazında Fortnite yüklüyse, uygulamayı en son sürümüne güncellediğinden emin ol. Eğer yüklü değilse mobil cihazında fortnite.com/download adresini ziyaret et.

S: Oyunu mobile indirmek istiyordum ama biraz farklı görünüyor; yanlış şeyi mi indirdim?
C: Hayır, Fortnite mobil uygulamasının ana ekranı normalden biraz farklı görünüyor. Uygulamayı açtığında ana ekranın yukarısındaki butona tıklayarak oyuna dalabilir veya ekranın alt kısmına tıklayarak oyuna girmeden önce Grup Merkezi'ne göz atabilirsin. 

S: Fortnite'ı mobilde nasıl oynayacağım?
C: Ana ekrandaki sarı renkli "Yükle" veya "Oyna" butonlarına ya da Grup Merkezi'ndeyken ekranın yukarısındaki ok tuşuna dokunabilir veya sayfada Fortnite butonunu görene kadar sayfayı aşağıya kaydırabilirsin. Oyun yüklendikten sonra Oyna'ya dokunman yeterli! Oyun içinde bir gruba katıldığında o grubu hiç dağıtmadan hemen birlikte bir oyuna dalabilirsin. 

Not: Bazı mobil cihazlara Fortnite uygulamasını yükleyip Grup Merkezi'ne girebilseniz dahi cihazlar Fortnite oyununu kaldıracak özelliklere sahip olmayabilirler. Bu durumda bir bildirim mesajı çıkarak sana haber verir (Cihaz gereksinimleri Grup Merkezi çıktıktan sonra da değişmedi ama yeni cihazlar eklemek için çalışmalara devam ediyoruz.). 

S: Grup Merkezi'nde sesli sohbet yerine arkadaşlarıma mesaj gönderebilir miyim?
C: Henüz değil ama bu özellik üzerinde çalışmayı sürdürüyoruz.

S: Maçta olan arkadaşlarımla ben maçta olmadığım halde konuşabilir miyim?
C: Evet!

S: Telefonumdaki grubumu bilgisayarıma veya konsoluma nasıl taşıyabilirim?
C: Uygulama açıkken, oynamak istediğin platformda Fortnite'ı çalıştır. Grubun ve sesli sohbetin oyuna taşınır.

S: Grup Merkezi'ndeyken oyunda olan bir arkadaşıma katılabilir miyim?
C: Evet!

S: Grubumda Grup Merkezi'nde olan bir arkadaşım varsa ama oyunda değilse, daha büyük maç türlerinin kuyruğuna girmeye zorlanır mıyım? Grup Merkezi'ndeki ve grubumdaki oyuncular gireceğim maçları etkiler mi?
C: Hayır. Grup Merkezi'nde aynı grupta olduğun arkadaşların "katılmıyor" sayılır.

S: Bilgisayarımdaki veya konsolumdaki kulaklığımı kullanmak yerine grubumla konuşmak için telefonumu kullanabilir miyim?
C: Bilgisayarında veya konsolunda grup olmuşken uygulama hâlâ açıksa "Sesi Bu Cihaza Aktar" butonuna dokun. Böylece mobil cihazını kullanarak arkadaşlarınla sesli sohbet edebilirsin ama grupları sadece oyun lobisinden kontrol edebileceksin.

S: Grup Merkezi'ndeyken diğer oyuncuların grubuma katılmasını nasıl engelleyebilirim?
C: Avatarının üzerindeki kilit simgesini kullanarak grubunuzu kilitleyebilirsin; böylece sadece davetli oyuncular katılabilir. İnsanların seninle sesli sohbet etmesini veya grubuna katılmasını engellemek için kilit simgesine basmayı unutma. Uygulamayı ilk açtığında bu ayarı belirlemeni hatırlatan bir uyarıyla karşılaşacaksın.

S: Grup Merkezi üzerinden birini grubuma nasıl davet edebilirim?
C: Lama Çanı ile! Arkadaşının Lama Çanı'nı herhangi bir yerdeyken çalarak onu grubuna davet edebilirsin! Ana menüdeyken, arkadaş ekranındayken, grup ekranındayken veya Lama Çanı menüsündeyken çanı çalabilirsin. Lama Çanı'nı çalma işini abartmadığından emin ol. Arkadaşlarını rahatsız etmene engel olmak için lama çanlarını çalmanın belli bir sınırı bulunuyor. 

S: Grup Merkezi'ni kapatmanın bir yolu var mı? Grup Merkezi'ndeki sosyal özellikleri kullanmak zorunda mıyım?
C: Hayır, yok. Ama diğer oyuncularla etkileşime geçmek istemiyorsan grubunu özel olacak şekilde ayarlayabilirsin.

S: Arkadaşımın grubuna neden katılamadım?
C: Öncelikle sabit bir internet bağlantın olduğundan emin ol. Sonra katılmayı tekrar dene. Sen gruba katılmaya çalışırken arkadaşın grubun durumunu değiştirmiş olabilir. Sen katılmaya çalıştığın sırada arkadaşın uygulamayı kapatmış veya arka planda çalıştırmaya başlamış olabilir.

S: Grup Merkezi'ne bilgisayarımdan veya konsolumdan erişebilir miyim?
C: Grup Merkezi özelliği sadece mobilde kullanılabilir. Fakat Grup Merkezi'ndeki herkes diğer platformlardaki oyuncularla grup olabilir. 

S: Mobildeysem ve konsoldaki arkadaşlarımın başlattığı bir gruba katılırsam, bu onların beni duyamayacağı anlamına mı geliyor?
C: Konsollardaki bazı gruplar, oyuncuların gruptaki ve oyun içindeki sesli sohbet arasında bir seçim yapmasını gerektirir. Fortnite'ın platformlar arası gruplarında bu özelliğin çalışabilmesi için sohbet seslerinin oyun içerisinden gelmesi gerek. 
PlayStation: PlayStation menüsünden grubunu aç ve [Party Settings] > [Chat Audio] seçimini yapıp Oyun Sohbetine Öncelik Ver'i seç.
Xbox: Sırasıyla [Xbox home button] > [Party tab] > [Select party] > dedikten sonra Seçenekler düğmesine basarak oyun içi sohbete geçiş yap.

S: Profil resmimi nasıl değiştirebilirim? Arka plan rengimi değiştirebilir miyim?
C: Sol üstteki açılır menü butonundan profil menüsünü aç. Önce "Profil Düzenle"ye, sonra da avatar simgesine dokun. Oyunda sahip olduğun kıyafetlerin avatarları ve birkaç ücretsiz avatar arasından seçim yap. Buradan aynı zamanda arka plan rengini de değiştirebilirsin.

Grup Merkezi, Fortnite için yepyeni bir iletişim platformu; bu yüzden, bütün oyuncularımızın kullanmadan önce Epic Games Topluluk Kuralları'na göz atmasını tavsiye ederiz. Topluluk Kuralları'nı buradan okuyabilirsin. 

Grup Merkezi, ekibinle bir arada olma ve arkadaşlarınla eğlenceye iletişiminiz kopmadan devam etme gibi imkânlar sunuyor. Şu anda bu özelliğin gerçek potansiyelinden hâlâ çok uzaktayız, çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu yeni özelliği tam anlamıyla hayata geçirmeye çalışırken senden de geribildirim almak için sabırsızlanıyoruz. Dene ve düşüncelerini bizimle paylaş.