Geliştirme Durumu - V5

24.05.2018
Yazar: Fortnite Ekibi
Merhaba Fortnite’çılar,

Sahne arkasında neler yaptığımıza hep birlikte bir bakalım istedik!

Oyun Kumandası

Fortnite’ı oyun kumandasıyla oynarken savaşmayı, inşa etmeyi ve hareket etmeyi mükemmelleştirmenin yollarını arıyoruz. Profesyonel İnşaatçı modu ve sizden gelen geribildirimler sayesinde, konsol oyuncularının yapı parçaları arasında geçiş yaparken daha iyi bir deneyim yaşamaları yolunda bir adım atmıştık. 

Profesyonel İnşaatçı Geliştirmeleri
Profesyonel İnşaatçı modundaki kararsızlıklar hakkındaki geribildirimlerinizi değerlendirdik.  Bazen bir yapı parçasına hızlıca geçildiğinde, tuşa bastığınız zaman yerleştirilmemesi sorunu yaşanıyordu.  Benzer şekilde, Turbo İnşa modu sizi tuşu bırakmaya ve inşa moduna yeniden girebilmeniz için tekrar basmaya zorlayabiliyordu. Bu da bir güvenilmezlik durumu yaratıyordu.  Bu sorunları giderdik. Profesyonel İnşaatçı modu artık daha kararlı çalışacak.

Turbo İnşa
v4.3 güncellemesinde, Turbo İnşa özelliğiyle ilgili bize ulaştırılan, tuzaklar arasında geçişler yaparken veya belirli tuş kombinasyonlarına bastıktan sonra yapı modunun iptal edilmesi gibi çeşitli sorunlar düzeltildi.

Ayrıca Turbo İnşa modunu da hızlandırdık. Artık hızlı hızlı nişan alırken yapılarınız arasında boşluklar kalmayacak. İnşa moduna başladığınız anda yapı parçasının inşa etmesi 0,15 saniye sürecek, sonraki her parça daha hızlı inşa edilecek (0,05 saniye). Bu yenilik Profesyonel İnşaatçı moduyla birleştirildiğinde, artık yapı parçasını seçip yerleştirmeden önce döndürmenize ve düzenlemenize yetecek zamanınız olacak.

Düzenleme Modu Nişan Alma Yardımı
Oyun kumandasıyla oynarken ve yapılarınızı düzenlemek için Düzenleme Modu’nu kullanırken, nişan alma yardımı devreye girecek ve nişan noktanızı en yakın kareye çekecek. Nişan alma yardımı ayrıca nişan noktanızı düzenlemekte olduğunuz yapı parçasından dışarı çıkarmamaya çalışacak. Bazı oyuncularımızın bu özellikle oynarken rahat edemediğini duyduk, bu yüzden v4.3 güncellemesinde, Düzenleme Modu Nişan Alma Yardımı’nı açıp kapatabileceksiniz.

Özel Atamalar
Gelecekte konsollar için, size istediğiniz şekilde oynama imkânını da tanıyarak, mümkün olan en iyi deneyimi sağlamak istiyoruz. Eylemleri, kullanmayı tercih ettiğiniz tuşlara atayabilmenizi sağlamanın yollarını araştırıyoruz. Ayrıca, analog çubuk ekseni atamaları gibi diğer durumları da inceliyoruz. Bu yenilikleri sizlerle ne zaman paylaşacağımızdan emin değiliz ancak her şeyi tam olarak test ettiğimizde size daha fazla bilgi vereceğiz!

Sınırlı Süreli Modlar ve Eşyalar

Sınırlı Süreli Modları oyunun belli yönlerini ele alıp yeni şeyler denemek için kullanıyorduk (mesela Som Altın’daki efsanevi ganimetler veya Baskın’daki daha kısa süren oyunlar gibi). Sınırlı Süreli Modlara ana oyun moduna yapabileceğimiz değişiklikleri (Yapı Malzemeleri gibi) keşfetmemize ve standart oyunlarda normalde yapmayacağımız şeyleri yapmamıza izin veren bir alan olarak bakıyoruz. 

50’ye 50 modunu ne kadar sevdiğinizi biliyoruz. Şu anda, bu tarz savaşları daha çok seven oyuncularımız için, daha büyük ekiplere izin veren bir modu sürekli olarak oyunda tutma seçeneğimizi değerlendiriyoruz!

Tekli Hesaplaşma
Tekli Hesaplaşma’yla rekabet odaklı oyun modlarına ilk adımımızı atmış olduk. Hem bir ödül için yarışmak isteyen oyuncularımıza özel, ayrı bir alan yaratmış olduk hem de rekabet odaklı oyunun Fortnite’ta nasıl olacağını keşfetmiş olduk.

Sırt Roketi
Sırt Roketi’ni bu hafta, Sınırlı Süreli Eşya olarak oyuna dahil ettik. Hedefimiz oynanışı büyük çaplı ve eşsiz şekillerde değiştirecek eşyalar getirmek. Sizden gelen geribildirimleri ve topladığımız verileri yakından inceliyoruz. Sırt Roketini yarın devreye girecek olan Tehlikeli Yakınlaşmalar Sınırlı Süreli Modu’nda da göreceksiniz!

BR04_Social_Jetpack.png

Oyun Alanı Sınırlı Süreli Modu (v1)
Oyun Alanı Sınırlı Süreli Modu sizi Battle Royale haritasına bazı değiştirilmiş ayarlarla gönderecek. 

Haritada dolaşabileceğiniz daha uzun bir zaman içinde, istediğiniz gibi savaşıp kalbinizden geçen yapıları inşa edebileceksiniz. Kaynakları da daha hızlı toplayabileceksiniz. Tüm hazine sandıkları ve cephane kutuları ortaya çıkacak. Farklı noktalara inip ganimeti kapın. Dost ateşi açık, dolayısıyla ekibinizle de çatışabilirsiniz (her oyunda en fazla 4 kişi) ancak meraklanmayın, hemen yeniden doğacaklar. 

Ha... bir de bir sürü Lama var. 

SupplyLlama_FN_Social_MetaData.jpg

Not: İstatistikler ve Görevler bu modda kaydedilmeyecek.

Bu mod, Fortnite’ta yaratıcı bir modun nasıl olacağına dair keşiflerimizin ilk adımını temsil ediyor. Pratik yapın, stratejiler oluşturun ve tadını çıkarın. Yapacaklarınızı görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz!

Performans

İşte veya okulda geçen uzun bir günden sonra Fortnite oynamaya başladığınızda, ilk maçınızın son maçınız kadar keyifli olmasını istiyoruz. Performans bizim için de çok önemli olan, oyunun son derece önemli bir parçası ve zaman içinde bu konuda çalışmaya kararlıyız. Gündelik oyunlarınızı daha rahat oynamanız için üstünde çalıştığımız birkaç noktayı sizlerle paylaşmak istiyoruz!

Halen Düzelmemiş Takılmaların Takibi
v4.1 güncellemesiyle uzun takılmaların bazılarına yönelik bir hızlı çözüm yaması çıkarmıştık. Fakat verilerimizde bu takılmalara dair raporları görmeye devam ediyoruz. Oyuna, oyunun donmasına sebep olan sorunları takip etmemize yardım edecek ek günlükleme ve tanılama özellikleri ekledik. Oyun içi geribildirim gönderme özelliğini kullandığınızda, bu sorunları tanılayabileceğiz.

Bu takılmaların, oyunun arka planda verileri yavaş yavaş yüklemek yerine, maç ortasında beklenmedik zamanlarda veri yüklemeyi durdurması sebebiyle yaşandığını biliyoruz. Oyun artık bu yükleme sorunlarını doğrudan ekibimizle paylaşabilecek.  Ayrıca oyunun veri yüklemesini maçın başlamasından önce daha güvenilir şekilde başlatmasını sağlayan bir sistem de ekliyoruz. Yani bu takılmalar gelecekteki güncellemelerle tekrar oyuna sızamayacak. 

Yükleme Sürelerinin Optimizasyonu
Oyna tuşuna bastıktan sonra mümkün olduğunca kısa bir süre içinde maça girebilmenizi istiyoruz! Dosya performansını geliştirmek, kozmetik eşyaların zamanında yüklendiğinden emin olmak ve genel anlamda yükleme sürelerini kısaltmak için çalışıyoruz. v3.5 güncellemesinde, güncellemelerimizdeki dosyaların yüklenme sırasını optimize ederek konsollardaki yükleme süresini 15 ila 30 saniye düşürmüştük. Her büyük güncellemede dosya sırasını düzenli olarak güncelleyerek yükleme süresini düşük tutmaya çalışıyoruz.

Sunucu Performansı
Yakın geçmişte standart oyun modlarındaki sunucu işlem hızını 20 Hz’den 30 Hz’ye arttırmıştık.  Bu da sunucunun oyunu eskiden olduğundan %50 daha hızlı güncellediği ve oyundaki hareketlerinizin daha hızlı yanıt verdiği anlamına geliyor.  Ama işimiz bitmedi.  Hızlı ve kararlı bir sunucu performansı bizim için son derece önemli bir konu ve üzerinde hala tüm gücümüzle çalışıyoruz.

Bir sonraki hedefimiz 50’ye 50 gibi “büyük takımlı” Sınırlı Süreli Modların tüm maç boyunca 30 Hz hızıyla oynanması.

Sunucu Pozisyon Güncellemeleri
Büyük takımlı modlar için, oyuncuları oyunda yaptıkları şeylere göre adapte edecek ve güncelleme gönderme konusunda optimizasyonlar yaptık.  Hareket etmeyen oyuncuların çevrelerindeki herkese hareket eden ve çatışmaya girip çıkan oyuncular kadar sık güncelleme göndermesine gerek yok.  Aynı şekilde, çok uzaklardaki, özellikle sizin için görünür durumda olmayan oyuncular da daha az sıklıkta güncellenecek. Bu optimizasyonlar sunucularımızın çok daha fazla oyuncuya hizmet verebilmesine olanak tanıyacak.

İstemci Ağ Güncellemeleri
Şu anda oyun, hesabınızdan gelen ve ağa gönderilen hareket verisi sıklığını, oyunun ilk yarısında kabaca 20 Hz değerine sabitliyor. Bu sunucuların fizik sisteminin yükünü azaltmak, böylece kare hızını korumak için yapılan bir şey. Maça katılan oyuncu sayısı 24’e düştüğünden, güncelleme sıklığını 33 Hz değerine çıkarıyoruz. Zaman içinde sunucu fizik hesaplamalarının performansını da geliştireceğiz ve ilerideki bir güncellemede bu hız sabitleme özelliğini kaldırabileceğimizi düşünüyoruz.
 

Yaşam Kalitesi

Oyun deneyimizi geliştirmeye devam ediyoruz ve üzerinde çalışmakta olduğumuz bir miktar özelliğimiz var!

Görev İlerleme Bildirimleri
v4.3 itibarıyla oyunda görev ilerlemenizi vurgulayan maç içi bildirimler göreceksiniz. Tamamladıklarınızı görecek ve maçın geri kalanı veya bir sonraki maç için strateji belirleyebileceksiniz!

Dünya İşaretleri
Haritadaki konumları işaretlemek takımınızla iletişim kurmanın harika bir yolu. Fakat çoğu zaman pusulanızdaki bir işaret sizi konuma götürmeye yetmiyor. Adada yolunuzu daha kolay bulmanıza yardımcı olacak bir dünya işareti eklemenin yollarını araştırıyoruz.

Azmin Zaferi Ekranı
Bizce Azmin Zaferi’ni kazanmak unutulmaması gereken bir deneyim olmalı ve zafer ekranı da bunu desteklemeli. Kutlamayı biraz cilalamak ve biraz daha kazanmaya değer yapmak istiyoruz.

Yüksek Çözünürlüklü Mini-Harita
Yakın zamanda yaptığımız bir güncellemede haritayı yaklaştırma imkanı getirmiştik. Fakat görselin çözünürlüğü olmasını istediğimiz kadar iyi değildi. İsteğimiz dünyayı haritaya mümkün olduğunca fazla detayla aktarmak, böylece nereye ineceğinize karar vermeniz kolaylaşacak!

Daha İyi Ayak Sesleri ve Dikey Ses
v4.2 güncellememiz bazı ayak sesi iyileştirmeleri içeriyordu. Yukarıdan/aşağıdan gelen seslere biraz daha çeşitlilik getirmiştik. Yoğunluğu yüksek konumlarda (Eğik Evler gibi) rakiplerinizin yerini belirlemenin hâlâ zor olduğunun farkındayız. Bu konudaki çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Seyirci Arayüz Geliştirmeleri
Seyirci arayüzü oyuncu gösterge panelindeki bulunan pek çok bilgiyi göstermiyordu. Eklemek istediğimiz şeyler arasında şunlar var: 
  • Çanta
  • Cephane
  • Nişan Noktaları
  • Yapı Düzenlemeleri
  • Pusula ve İşaretler
Kozmetik Eşyalar
Tüm kıyafetler ve kozmetik eşyalar çok değerli. Bu eşyaları toplayarak zaman içinde ek ödüller de kazanmanıza izin verecek yollar eklemek istiyoruz! Bu yapım aşamasında bir özellik ve şimdilik biraz uzakta görünüyor.
 

Tekrar

E3’teki Karma Ünlüler etkinliğimize hazırlanırken, tekrar sisteminde de bazı yenilikler yapmak için çok sıkı çalışıyoruz. 

Size seçtiğiniz herhangi bir noktanın yörüngesinde dönme, kameranın sadece bir oyuncu yerine, bir grup oyuncuya odaklanarak aksiyonu sizin için takip etmesi gibi yeni kamera özellikleri geliştiriyoruz.

Ayrıca tekrar dosyalarındaki oyuncu listesini daha işlevsel bir hale getirmek ve haritadaki oyuncu işaretlerine kurşun gezingeleri eklemek için harita görüntüsünü de iyileştiriyoruz. Ek olarak, oyuncu isimlikleri mümkün olduğunca üst üste gelmeyecek şekilde ayarlandı.

Son olarak, oyuncu silüetlerini geliştirme ve oyuncular binalara girdiğinde veya aktif olarak, bizzat bazı yapılar inşa ettikleri zamanlarda devreye girecek bir x-ışını görünümü üzerinde de çalışıyoruz. Böylece olan biteni en güzel açılardan görebileceksiniz.


Bu yeni özellikleri ve iyileştirmeleri sizlere ulaştırmak için sabırsızlanıyoruz. Hepsini tamamen hazır olup testlerini bitirir bitirmez oyunun parçası olarak devreye sokacağız! Detaylar için gözünüz yama notlarında olsun.