Rozwiązywanie problemów z płynnością (niską liczbą klatek na sekundę) w Fortnite

Twój komputer wymaga okresowej konserwacji, by móc pracować z pełną wydajnością, podobnie jak klimatyzacja czy samochód.

Pamiętaj, że wpływ na twoje wrażenia z gry w Fortnite ma w dużym stopniu rodzaj urządzenia, którego używasz, i może się zdarzyć, że poniższe czynności tylko w niewielkim stopniu poprawią jakość gry lub nie pomogą wcale.

Jeśli masz problem z nagłym spadkiem płynności (niską liczbą klatek na sekundę), w pierwszej kolejności zapoznaj się z tym artykułem.


Sprawdź zgodność systemu z wymaganiami Fortnite

Przed wypróbowaniem poniższych czynności należy sprawdzić, czy twój komputer spełnia wymagania konieczne do uruchomienia Fortnite. Jeśli nie spełniasz tych wymagań, wtedy poniższe czynności nie poprawią twoich wrażeń z gry w Fortnite. Zajrzyj do tego artykułu, by poznać wymagania sprzętowe Fortnite i dowiedzieć się, czy twój komputer je spełnia.


Zweryfikuj swoje pliki gry

 1. Aby zweryfikować poprawność instalacji plików gry, przejdź go zainstalowanej gry w swojej bibliotece i kliknij trzy kropki lub kliknij ikonę gry prawym przyciskiem.
 2. W rozwijanym menu kliknij Zarządzaj.
  LancherOptions1-1.png
 3. Po otwarciu kliknij „Zweryfikuj” na liście opcji.

W zależności od rozmiaru gry zweryfikowanie wszystkich plików może potrwać kilka minut. Po zakończeniu kliknij Uruchom, by rozpocząć grę.


Wydajność – Niższy poziom jakości graficznej

Ten tryb umożliwia graczom korzystającym z niskiego poziomu skalowania lub słabszego sprzętu działanie gry nawet lepsze niż wcześniej i utrzymanie płynnej rozgrywki.

W celu włączenia funkcji wykonaj poniższe czynności:

 1. Otwórz Fortnite.
 2. Kliknij ikonę menu w lewym górnym roku ekranu.
 3. W opcjach wyświetlania zmień tryb renderowania na Wydajność – Niższy poziom jakości graficznej.image__12_.png
 4. Kliknij przycisk Zastosuj.
 5. Uruchom Fortnite ponownie i baw się dobrze!

Zwolnienie miejsca na dysku

Jeśli używasz trybu wydajności, możesz usunąć tekstury w wysokiej rozdzielczości z instalacji Fortnite, dzięki czemu zaoszczędzisz ponad 14 GB miejsca na dysku, a cała instalacja Fortnite zajmie 17 GB.

 1. Otwórz program uruchamiający Epic Games.
 2. Kliknij opcję Biblioteka.
 3. Znajdź Fortnite i kliknij znajdujące się obok trzy kropki.
 4. Kliknij Opcje.
  LancherOptions1-2.png
 5. Odznacz pole obok opcji Użyj tekstur wysokiej rozdzielczości.

Zalecany sprzęt

Choć tryb wydajności oferuje poprawę płynności gry u wszystkich użytkowników, którzy go włączą, niektóre parametry sprzętu mogą mieć znaczący wpływ na jakość gry. U graczy na starszych komputerach uruchamianie gry z dysku SSD lub praca na 6 GB lub więcej pamięci RAM pozwoli grze lepiej zmieścić się w pamięci, co z kolei zredukuje zacinanie się gry. Dedykowana karta graficzna nie jest wymagana, lecz ona również pomoże zrównoważyć obciążenie komputera i zapewnić dużo płynniejszą grę.

Czego się spodziewać

Poniżej znajdziesz kilka typowych wskaźników liczby klatek/s, zarejestrowanych na laptopach pracujących na już istniejących niskich ustawieniach skalowania w standardowym meczu w oddziałach, w porównaniu do identycznego meczu w trybie wydajności (w obu przypadkach użyto rozdzielczości 720p).

Przykładowa konfiguracja sprzętowa nr 1Przykładowa konfiguracja sprzętowa nr 2
Procesor: Intel i5-8265U 1,6 GHzProcesor: AMD A10-5745M APU 2,1 GHz
Pamięć: 8 GB RAMPamięć: 6 GB RAM
Karta graficzna: Intel UHD Graphics 620Karta graficzna: AMD Radeon(TM) HD 8610G
Płynność przed włączeniem trybu: 24 klatki/sPłynność przed włączeniem trybu: 18 klatek/s
Płynność po włączeniu trybu: 61 klatek/sPłynność po włączeniu trybu: 45 klatek/s

Uwaga: Jeśli nie możesz wyłączyć ani włączyć trybu wydajności, twój plik GameUserSettings.ini jest ustawiony jako „Tylko do odczytu”. Aby to zmienić, wykonaj następujące czynności:

 1. Przejdź do folderu: C:\Użytkownicy\[nazwaużytkownika]\AppData\Local\FortniteGame\Saved\Config\WindowsClient
 2. Kliknij GameUserSettings.ini prawym przyciskiem myszy i wybierz Właściwości.
 3. Odznacz pole Tylko do odczytu, następnie kliknij Zastosuj.
 4. Spróbuj uruchomić Fortnite i zmień DirectX na wersję 11 w menu ustawień w grze.

Zadbaj o chłodzenie komputera!

Jeśli zauważysz, że możesz grać bez problemu przez kilka godzin, zanim komputer zacznie wykazywać niepożądane objawy, oznacza to, że twój komputer może się przegrzewać. Twój komputer nie radzi sobie z chłodzeniem, może to doprowadzić do uszkodzenia sprzętu, a w najgorszym wypadku nawet do jego zniszczenia.

Jeśli podejrzewasz taką możliwość, obejrzyj wentylatorki i wywietrzniki komputera i sprawdź, czy są wolne od kurzu i innych zatorów, które mogą zablokować ruch powietrza. Przy użyciu puszki ze sprężonym powietrzem oczyść wnętrze komputera i przywróć mu pierwotną czystość, co pomoże ci uniknąć problemów z przegrzaniem. Jeśli nie wierzysz, że to ważne, poszukaj w internecie obrazków przedstawiających brudne komputery!


Aktualizacja sterowników kart graficznych

Sterowniki graficzne to oprogramowanie, które pozwala twojej karcie graficznej porozumiewać się z systemem operacyjnym. W miarę postępów na polu sprzętu i oprogramowania, producenci kart graficznych aktualizują sterowniki, by poprawić wydajność i usunąć błędy. Zawsze dbaj o to, by twoje sterowniki graficzne były zaktualizowane do najnowszej wersji, co pomoże ci w osiągnięciu jak najlepszych wrażeń z gry w Fortnite.

Jeśli nie masz pewności co do producenta twojej karty graficznej, możesz to sprawdzić, przeprowadzając diagnostykę DirectX w sposób opisany w tym artykule.

Pod poniższymi odnośnikami znajdziesz najnowsze wersje sterowników graficznych od twojego producenta:

Podczas gry w Fortnite™ z włączonym renderowaniem wielowątkowym i DirectX® 11 na niektórych kartach graficznych AMD (na przykład Radeon® RX 6900 XT) mogą występować spadki wydajności. To znany problem.


Wyłącz programy działające w tle

Jeśli w tle pracuje kilka innych programów, mogą powodować one pogorszenie wydajności w Fortnite. Sprawdź ten artykuł, by dowiedzieć się, jak je wyłączyć.

Jeśli po ich wyłączeniu zauważysz poprawę wydajności, oznacza to, że inne programy zajmowały zasoby, dzięki którym gra Fortnite mogła działać lepiej. Możesz usunąć te programy ze swojego komputera, wykonując następujące czynności:

 1. Kliknij Start, wpisz Dodaj lub usuń programy, a potem naciśnij klawisz Enter.
 2. Wyszukaj wyłączone programy, których nie potrzebujesz.
 3. Wybierz te programy i kliknij przycisk Odinstaluj.

Zdefragmentuj twardy dysk

Do fragmentacji plików dochodzi, gdy plik zostanie podzielony, by mógł zmieścić się na twardym dysku. Dzieje się to naturalnie, ponieważ różne pliki są nieustannie przenoszone, usuwane i zapisywane na twardym dysku. Oto jak możesz zdefragmentować swój dysk twardy. Oto jak możesz zdefragmentować swój dysk twardy pod Windows 10:

 1. Kliknij Start.
 2. Wpisz Defragmentacja i optymalizacja dysków i naciśnij klawisz Enter.
 3. Wybierz dysk twardy, na którym zainstalowana jest gra Fortnite i kliknij przycisk Optymalizuj. Zależnie od stopnia fragmentacji twardego dysku może to zająć kilka minut.
 4. Po zakończeniu procesu, zamknij okno i uruchom Fortnite.

Uwaga: Nie zalecamy wykonywania powyższych czynności w przypadku dysku SSD, ponieważ może to skrócić czas jego działania.


Wyłączanie optymalizacji pełnoekranowych

Aby wyłączyć optymalizację pełnoekranową w Fortnite:

 1. Kliknij żółtą ikonę folderu na pasku zadań w lewym dolnym rogu ekranu
 2. Przejdź do plików gry:
  Fortnite zwykle znajduje się w lokalizacji: C:\Program Files\Epic Games\Fortnite\FortniteGame\Binaries\Win64
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy z plików EXE
  Jeśli nie masz włączonego podglądu rozszerzeń plików, powinny one mieć białą literę F w niebieskim, kwadratowym logo (logo Fortnite)
 4. Wybierz Właściwości.
 5. Przejdź do zakładki Zgodność
 6. Zaznacz pole Wyłącz optymalizacje pełnoekranowe
 7. Kliknij przycisk OK


Zmień tryb zasilania na komputerach Windows PC

Przy zmianie trybu zasilania w panelu sterowania powinien być widoczny suwak.

Przeciągnięcie suwaka w lewo spowoduje oszczędzanie energii, dzięki czemu bateria wystarczy na dłużej. Spowolni to twoje gry i wyświetlaną grafikę.

Przeciągnięcie go w prawo sprawi, że urządzenie będzie wykorzystywać więcej prądu, a bateria rozładuje się szybciej. Poprawi to wydajność w grach.

W przypadku większości komputerów pobór energii jest zrównoważony, co stanowi rozsądny kompromis między trwałością baterii a wydajnością.

Jeśli potrzebujesz pomocy przy zmianie trybu zasilania, przeczytaj artykuł na stronie pomocy technicznej Microsoft: Zmienianie trybu zasilania komputera Windows PC.


Użyj zwiększaczy rozdzielczości, by poprawić liczbę klatek na sekundę

Zwiększacze renderują obrazy w niższej rozdzielczości, a potem powiększają je do rozdzielczości natywnej. Zapewnia to nieomal idealną jakość obrazu przy wykorzystaniu mniejszej ilości pamięci, co sprawia, że uwolnione w ten sposób zasoby mogą generować więcej klatek.

Aby włączyć zwiększacze:

 1. Otwórz ustawienia Fortnite
 2. Przejdź do zakładki Obraz. W JAKOŚCI GRAFIKI znajdziesz Antyaliasing i superrozdzielczość
 3. Wybierz TSR – niskie/średnie/wysokie/epickie lub Nvidia DLSS (obsługiwane przez serię RTX 2000 i nowsze). Jeśli wybierzesz DLSS, do wyboru będzie także opcja Jakość/Zrównoważona/Wydajność
 4. Eksperymentuj z różnymi opcjami i sprawdź, która najlepiej działa w twoim przypadku

Czy ten artykuł rozwiązał Twój problem?

Nie możesz znaleźć tego, czego szukasz?

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI