Wyjaśnienie opóźnienia sygnału i pingu w Fortnite

Zdajemy sobie sprawę, jak znaczące są ping lub opóźnienia sygnału podczas gry w Fortnite. Chcemy wyjaśnić, jak działa ping oraz co można zrobić, by go poprawić.


Czym jest opóźnienie sygnału i ping?

Opóźnienie sygnału to czas potrzebny na dotarcie pakietu danych z twojego komputera do serwerów Fortnite i z powrotem do twojego komputera. Czas ten jest mierzony w milisekundach (ms).


Jak określa się opóźnienie sygnału i ping?

Opóźnienie sygnału zależy od wielu czynników, w tym:

 • Przepustowość łącza: maksymalna ilość danych, jaką można przesłać przez twoje połączenie sieciowe.
 • Wydajność łącza: faktyczna ilość danych, jaka jest pomyślnie wysyłana/odbierana przez twoje połączenie sieciowe. Zwykle mierzy się ją w kb/s lub Mb/s.
 • Trasowanie: droga, jaką dane muszą pokonać z twojego komputera do serwera i z powrotem.

Często otrzymujemy pytania w rodzaju: „Normalnie mam ping ok. 30 ms, a teraz nagle podskoczył do 60 ms, pomóżcie mi to naprawić!”

Co zatem może powodować podwyższenie pingu?

Cóż, prawie zawsze wiąże się to z problemem po stronie dostawcy usług internetowych i sposobu, w jaki przekierowuje on sygnały do naszych serwerów Fortnite. Dostawcy internetu korzystają z punktów wymiany ruchu internetowego, by wydajnie przesyłać dane z twojego komputera do dowolnego miejsca. Te punkty są położone wzdłuż trasy, którą podążają dane z twojego komputera do serwerów Fortnite i z powrotem. Jeśli punkt wymiany ruchu internetowego doznaje problemów lub jest niesprawny, może to mieć wpływ na twój ping. Choć irytacja w takiej sytuacji jest zrozumiała, nie jesteśmy w stanie nic poradzić na takie problemy. Najlepszym wyjściem jest skontaktowanie się z dostawcą usług internetowych, żeby mógł podać ci więcej informacji na temat możliwych przyczyn zwiększenia opóźnienia lub pingu.

Możesz sprawdzić swój ping do naszych centrów danych wymienionych poniżej:

 • Ameryka Płn. – wschód: ping-nae.ds.on.epicgames.com
 • Ameryka Północna – środkowy: ping-nac.ds.on.epicgames.com
 • Ameryka Płn. – zachód: ping-naw.ds.on.epicgames.com
 • Europa: ping-eu.ds.on.epicgames.com
 • Oceania: ping-oce.ds.on.epicgames.com
 • Brazylia: ping-br.ds.on.epicgames.com
 • Azja: ping-asia.ds.on.epicgames.com
 • Bliski Wschód: ping-me.ds.on.epicgames.com

Windows 10

 1. Kliknij przycisk Start.
 2. Wpisz cmd i naciśnij Enter.
 3. Wpisz następujące polecenie: ping <adres centrum danych> -n 50
  Na przykład: ping ping-nae.ds.on.epicgames.com -n 50
 4. Naciśnij Enter. Spowoduje to wysłanie 50 pakietów do centrum danych i obliczenie średniego opóźnienia sygnału i utraty pakietów.

OS X

 1. Kliknij ikonę lupy w prawym górnym rogu ekranu.
 2. Wpisz Funkcje sieciowe i wybierz rezultat.
 3. Kliknij zakładkę Ping.
 4. W polu Wpisz adres sieciowy do wysłania pingu wpisz adres centrum danych, do którego chcesz wysłać ping.
  Na przykład: ping-nae.ds.on.epicgames.com
 5. W polu Wyślij tylko _____ sygnałów wpisz wartość 50.
 6. Kliknij opcję Ping, co spowoduje wysłanie 50 pakietów do centrum danych i wyświetlenie wyników po zakończeniu tego procesu.

Co mogę zrobić, żeby poprawić swój ping?

Jeżeli zauważysz podwyższenie pingu, powodem mogą być czynniki zewnętrzne, na przykład trasowanie po stronie dostawcy internetu. Jednak jeśli problem leży po twojej stronie, poniżej znajdziesz kilka popularnych sposobów redukcji pingu lub opóźnień sygnału:

 • Zrestartuj swój modem i router: wyłącz z kontaktu modem i router na 30 sekund, a następnie podłącz je ponownie.
 • Połącz się przy użyciu kabla Ethernet: połączenia bezprzewodowe są wrażliwe na przerwanie lub zakłócenie sygnału, co powoduje opóźnienia. Połączenie komputera do modemu/routera kablem Ethernet zlikwiduje to ryzyko i zapewni ci możliwie najszybsze połączenie.
 • Spróbuj użyć innego routera: jeśli twój aktualny router posiada usterkę, może ona powodować opóźnienia sygnału, których doświadczasz. Podłącz się przy użyciu innego routera lub podłącz modem bezpośrednio i sprawdź, czy wydajność się poprawi.
 • Sprawdź, czy router jest umieszczony w odpowiednim miejscu: jeśli router znajduje się w szafie, w piwnicy lub jest ukryty za przeszkodami lub meblami, może to poważnie pogorszyć jakość sygnału. Najlepiej, żeby router był umieszczony wysoko, pośrodku domu i nie był zasłonięty przeszkodami. Spróbuj przestawić router w różne miejsca i skorzystaj z programu w rodzaju SpeedTest.net, by sprawdzić, gdzie masz największą szybkość połączenia.
 • Zaktualizuj firmware routera: firmware to oprogramowanie umożliwiające niskopoziomowe sterowanie routerem. Jego aktualizacja może poprawić sprawność urządzenia, podobnie jak w przypadku aktualizacji sterowników karty graficznej.
 • Zmień pasmo WiFi routera: obecnie routery najczęściej korzystają z dwóch pasm: 2,4 GHz i 5 GHz. Pasmo 2,4 GHz jest powszechnie używane przez urządzenia domowe, więc jeśli w twojej sieci WiFi jest ich wiele, może to powodować zatory, a co za tym idzie opóźnienie sygnału. Pasmo 5 GHz jest używane o wiele rzadziej, lecz sygnał nie przenosi się równie daleko, więc jeżeli router jest umieszczony w złym miejscu, może to pogorszyć jakość połączenia. Pamiętaj, by sprawdzić oba pasma i wybrać to, które w twojej sytuacji działa lepiej. Sposób zmiany tego ustawienia zależy od modelu routera, więc informacji na temat tego procesu musisz szukać na stronie producenta.
 • Spróbuj wyłączyć streamowanie elementów kosmetycznych w Fortnite: Instrukcje jak to zrobić znajdziesz tutaj.

Czy ten artykuł rozwiązał Twój problem?

Nie możesz znaleźć tego, czego szukasz?

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI