Epic Games - Topluluk Kuralları

Epic Games'in oyun oynayabileceğin veya arkadaşlarınla vakit geçirebileceğin güvenli ve eğlenceli bir ortam olmasını istiyoruz. Bu ortamı koruyabilmek için yardımına ihtiyacımız var.

Epic Hizmet Şartları ve oyun anlaşmaları, kullandığın Epic hizmetleri için geçerli olan kuralları içerir; bu nedenle, bu kuralların bazıları sana tanıdık gelebilir. Epic, farklı oyunları, hizmetleri ve ortamları aracılığıyla başka insanlarla etkileşime geçmenin birçok yolunu sunuyor; bu yüzden, topluluğumuz için belirlediğimiz standartlar hakkında daha fazla açıklama yapmamız faydalı olacaktır. 

Topluluk Kuralları Epic'in oyunlarını, hizmetlerini ve ortamlarını kullanan tüm kullanıcıları bağlar. Bu standartlar, Epic Games ekosistemi içindeyken çevrenle nasıl etkileşim kuracağın konusunda yol gösterir. Aşağıda bazı örnekler verdik. Ancak kurallarda yer alan bir şeyle ilgili aşağıda özel olarak örnek vermemiş olmamız, o şeyin hoş görüleceği anlamına gelmez. 

Kurallara uymak çok zor bir şey değil. Fakat kurallara uymazsan işler hesabının kalıcı olarak uzaklaştırılması gibi hiç hoş olmayan yerlere kadar varabilir. 

Topluluk Kuralları

Kişisel Bilgiler

Bilgilerini gizli ve güvende tut.

Başka insanların kullanıcı adı dışındaki bilgilerini asla paylaşmamalısın. Ayrıca kendi bilgilerini de paylaşmamanı şiddetle öneriyoruz. Başkalarının alternatif hesap adlarını, gerçek dünyadaki konumlarını, gerçek adlarını vs. paylaşmak yasaktır.

Zorbalık ve Taciz*

Hepimiz Fortnite dünyasından keyif almak ve eğlenmek için buradayız; arkadaş canlısı atmosferi koruyalım.

Sohbet ederken, oyun oynarken veya bir şeyler üretirken insanlara karşı saygılı ol. Saldırgan, tehdit edici, ahlak dışı, aşağılayıcı, onur kırıcı, mahremiyeti ihlal edecek şekilde davranmak ya da iletişim kurmak ve hakaret etmek kurallara aykırıdır.

Sırf sen iyi hissedeceksin diye başkalarının kötü hissetmesine sebep olmamalısın. Bu deneyimin keyfini birlikte çıkarmak herkes için daha kolay ve eğlenceli!

Başka Bir Kişiliğe Bürünmek

Sen harikasın. Lütfen kendin ol.

Başka kullanıcıları, yayıncıları, ünlüleri, devlet yetkililerini, Epic çalışanlarını veya kişileri taklit etme. Başkalarının eserlerini kendin yapmışsın gibi gösterme. İnsanları kandırmak veya aldatmak için başka birisiymişsin gibi davranman doğru değil.

Hile Yapmak ve Trollemek

Adil bir oyun eğlencelidir.

Oyunu kurallarına uygun ve adil bir şekilde oyna. Hile yapma, tekli oyunlarda takım olma, hataları ve oynanışı etkileyen sorunları kötüye kullanma. Hata mı keşfettin? Bize bildir.

Hoşgörüsüzlük ve Ayrımcılık

Epic ayrımcılığın hiçbir türlüsüne göz yummaz.

Epic ekosistemi tüm ırk, etnik, renk, din, cinsel kimlik, cinsel eğilim, beceri ve ulusal köken farklılıklarına ayrımcılık göz etmeden kucak açar. Diğer kullanıcıları veya grupları küçümseme, dışlama, aşağılama veya onlara karşı nefret söyleminde bulunma. Diğer oyunculara karşı saygılı ol.

Tehlikeli veya Yasadışı Etkinlikler

Yerel yasalara uy; kumar, uyuşturucu kullanımı, kimlik avı vb. dahil olmak üzere yasadışı veya tehlikeli etkinliklere katılma veya teşvik etme. Kendine veya başkalarına zarar vermekle ilgili tehditler ciddiye alınır. Şaka olarak bile böyle tehditlerde bulunma.

Uygunsuz İçerik

Epic ekosistemi içindeki içerikler, iletişim ve etkinlikler diğer insanların bu ortamda olumlu deneyimler edinmesine engel olmamalı. Bütün içerikler İçerik Üreticileri İçin Davranış Kuralları'na uygun olmalıdır.

Sonuçlar

Belirli bir kural ihlali için göstereceğimiz tutum, her bir durum için özel olarak değerlendirilip belirlenir. İhlalin ne kadar ciddi olduğuna, bu ihlalin tekrarlanıp tekrarlanmadığına ve bazı başka faktörlere daha bakarız. Daha hafif ihlaller için sadece bir uyarı olarak başlayan önlemlerin şiddeti de ihlallerin ciddiyetiyle birlikte artarak kalıcı olarak uzaklaştırmaya kadar varabilir.

Hesabın kalıcı olarak uzaklaştırıldıysa oyunlarına, sanal içeriklerine, hesap bakiyene, satın aldığın veya kazandığın diğer öğelere erişim hakkını kaybedebilirsin. Birden fazla hesabın varsa, uzaklaştırma işlemi bütün hesaplarına uygulanır.

Oyuncu Şikâyet Etmek

Hepimiz bu topluluğun bir parçasıyız; bu topluluğu arkadaş canlısı, eğlenceli ve olumsuzluklardan uzak tutmak hepimizin görevi.

Topluluk Kuralları'na veya İçerik Üreticileri İçin Davranış Kuralları'na uymayan ya da başka oyunculara saygısızca davranan bir oyuncuyla karşılaşırsan oyun içi raporlama sistemini kullanarak veya oyuncu destek ekibimizle iletişim kurarak bu oyuncuyu raporlayabilirsin. Topluluk Kuralları'na uymadığını gözlemlediğimiz oyunculara karşı harekete geçip yaptıkları ihlale bağlı olarak önlem alacağız.

Sevmediğin biri varsa ama bu kişi Topluluk Kuralları'na uyuyorsa, o zaman tek bir tıkla o kişiyi engelleyebilirsin.

Güvenlik

Hesap bilgilerini güvende ve gizli tut. Hesabına başkasının girmesine izin vermek senin için risklidir. Kendi hesap bilgilerini veya başkalarının hesap bilgilerini kimseyle paylaşma.

Söz konusu Epic ekosisteminde güvende olmak olduğunda bunu gerçekleştirebilmek için gerekli olan bütün araçları sağlamanın önemli olduğuna inanıyoruz. SSS'de hesap güvenliği ile ilgili yapabileceğin şeylerin ve şu anda konuyla ilgili bizim yaptıklarımızın tam bir listesini bulabilirsin.

Ebeveyn Kontrolleri'yle ve çocuğunun oyun zamanını veya Epic Games ile etkileşimlerini düzenlemekle ilgileniyorsan hesap yönetimi ayarları altındaki Ebeveyn Kontrolleri'ne göz atabilirsin. Fortnite'taki sosyal ayarları nasıl ayarlayabileceğinin bir örneği:

parental controls screenshot

Epic Topluluk Kuralları nihai halini almamıştır ve zamanla değişebilir; bu nedenle habersiz kalmamak için düzenli olarak göz atmanı öneririz. "Okumayı unutmuşum" dersen kendini neden unutmadığın sorulabilir. O yüzden lütfen böyle mazeretler öne sürme. Hepimiz Fortnite dünyasından keyif almak ve harika oyunlar üretmek için buradayız!

Epic topluluğunun bir parçası olduğun ve bu ortamı herkes için güvenli ve eğlenceli tutmak konusunda görevini yerine getirdiğin için teşekkürler.