STATE OF UNREAL ÖZETİ: UNREAL ENGINE 5.4, UEFN'DEKİ YENİ METAHUMAN'LAR VE FORTNITE İÇERİK ÜRETİCİLERİ İÇİN LEGO® ÖĞELERİ

San Francisco'da her yıl yapılan Game Developers Conference'da bugün State of Unreal'ın açılışını yaptık ve Unreal Engine 5.4'ü tanıttık, Unreal Engine geliştiricilerinin iddialı oyunlarına yer verdik ve Fortnite'ta içerik oluşturma sürecinin geleceği ile ilgili 2024 yol haritamızı paylaştık.

Açılışı ödüllü yazar ve yönetmen Amy Hennig ve Skydance New Media'daki ekibinin sürpriz ziyaretinde açıkladığı yeni Marvel 1943: Rise of Hydra macerası ile yaptık. Skydance, gerçek zamanlı bir sinematikle ve araç gösterimiyle 5.4'ün en yeni özelliklerini ve MetaHuman teknolojisini tanıttı ve aktörlerin güçlü performanslarını hikâyenin merkezindeki ilgi çekici animasyon karakterlerine nasıl dönüştürdüklerini gösterdi.

Unreal Engine 5.4'e Neler Geliyor?

Skydance'in sunumunda öne çıkan Nanite Tesselasyonu ve hacimsel işleme özellikleri şu anda mevcut olan Unreal Engine 5.4 1. Önizlemesi'ne geliyor. 

Animasyon, 5.4'ün asıl odak noktalarından biri olduğu için oyunlarda karakter animasyonları yapmaya yarayan basit ve etkili bir yöntem olan Hareket Eşleştirme özelliğini getiriyoruz. Yılın ilerleyen zamanlarında, içinde açılış tanıtımında kullanılan üst seviye hareket yakalama verisi, hareket ve gezinme verilerinden oluşturulan 500'den fazla AAA animasyon bulunan ücretsiz bir öğrenme projesi örneği de çıkaracağız. Ayrıca, LEGO Fortnite'ın geliştirme sürecinde yapılan detaylı savaş testleri sayesinde artık Control Rig ve Sıralayıcı kullanarak uygulamalar arasında geçiş yapmadan oyununuz için animasyonlar oluşturabilirsiniz.


UEFN Yenilikleri ve MetaHuman'lar

Game Developers Conference 2023'te Fortnite İçin Unreal Editor (UEFN) ve İçerik Üreticisi Ekonomisi 2.0'ın çıkışının üzerinden bir yıl geçti. Bu süreçte içerik üreticileri 80.000'den fazla UEFN adası yayınladı ve Epic etkileşim ödemelerinin ilk yılında içerik üreticilerine 320 milyon doların üzerinde ödeme yaptı. 

UEFN 2024 yol haritasında birkaç yeni özellik tanıttık ve bunların ön gösterimini yaptık. Bununla birlikte UEFN kullanan içerik üreticilerinin artık MetaHuman Creator ve MetaHuman Animator ile kolayca MetaHuman oluşturup animasyonunu yaparak bunları Fortnite adalarında kontrol edilemeyen karakterler olarak kullanabileceğini duyurduk.

 

Ayrıca daha fazla Epic oyununun fikri mülkiyetini de Fortnite içerik üreticilerine erişilebilir hale getiriyoruz. İçerik üreticileri artık yeni kreatif cihazlarını ve yarış pisti şablonlarını kullanarak Fortnite'ta Rocket Racing adaları inşa edebilecek. Araç çıkarmak için bir Rocket Racing Araç Çıkma Yeri Cihazı ve kendi pistlerinizi oluşturmak için yepyeni iki şablon da yanında geliyor. Ek olarak mayıs ayında Fall Guys öğelerini, animasyonlarını ve Fall Guys fasulyelerini de UEFN'e ekliyor olacağız. Böylece içerik üreticileri kendi çılgın engelli pistlerini inşa edebilecek. Fortnite'ta hepsi mümkün.

İçerik üreticilerinin yalnızca Epic'in fikri mülkiyetleriyle kalmayıp aynı zamanda çeşitli lisanslı fikri mülkiyetleri de kullanabileceği fırsatlar oluşturmak istiyoruz. LEGO Group'un kendi marka öğelerini Fortnite içerik üreticilerine sunan ilk partner olmasından mutluluk duyuyoruz.
 

LEGO öğeleri ve LEGO tarzları Fortnite Kreatif'e ve UEFN'e geliyor

Şu anda Fortnite Kreatif'te ve UEFN'de sizi bekleyen daha fazla LEGO öğesi ve başka öğeler ile Fortnite ekosistemindeki LEGO büyüsünü arttırmaya hemen başlıyoruz. Ada Üreticisi Programı'na üye olan ve ek şartları ve koşulları kabul eden tüm içerik üreticileri LEGO markalı şablonları, nesneleri, tek kullanımlık eşyaları, eşyaları ve daha fazlasını kullanarak kendi LEGO adalarını inşa edebilir. Ayrıca oyuncular içerik üreticileri tarafından inşa edilmiş yeni LEGO adalarına girdiğinde Fortnite kıyafetlerinin minifigür LEGO tarzına bürünebilecek.

Bu, Aralık 2023'te hayatta kalma ve inşa macerası LEGO Fortnite ile başlayan Epic Games ve LEGO Group arasındaki uzun vadeli ortaklığın en güncel gelişmelerinden biri. LEGO Group, oyuncuların LEGO oynama macerasına devam edebilmesi için bugün sahnede duyurulan üç yeni LEGO adası da dahil olmak üzere Fortnite'ta birçok aile dostu LEGO adasını UEFN kullanarak inşa etti ve yayınladı.
 

Daha Fazla Unreal Engine Geliştirici Haberi

Skydance ve LEGO Group'un yanı sıra başka geliştiriciler de Unreal Engine kullanarak eğlenceye hayat buldurma konusunda yöntemlerini nasıl değiştirdiklerini gösterdi. Chrono Studio, Funcom, Zynga Natural Motion Games'in State of Unreal sunumlarıyla ilgili daha fazla bilgi almak için Unreal Engine blog sayfasına göz atın.

Son olarak, bu yılın sonlarında Epic Games Store'u iOS ve Android'e getirerek geliştiricilerin sektörün önde gelen kâr payımıza erişimini büyütme ve oyuncular için harika oyunlar içeren gerçek bir çoklu platform mağazası oluşturma planlarımızla ilgili daha fazla bilgi paylaştık.